Ztráty a nálezy v taxíku - 95 procent zapomenutých věcí se podařilo vrátit

Ve spěchu cestou na letiště nebo během nočního návratu z bujarého večírku je snadné v taxíku vytratit klíče, mobil nebo i peněženku. Partnerští řidiči Bolt však ve svých vozech našli také štangli salámu nebo kočár. Naštěstí se 95 procent ztracených předmětů podaří vrátit.

Za minulý rok zapomněli cestující s Boltem v Česku přes 6 000 předmětů všeho druhu. Přibližně polovinu nálezů však tvořily klíče, bezmála čtvrtinu peněženky, hotovost či platební karty a méně než desetinu mobilní telefony. Zavazadla, tašky nebo kabelky lidé ztrácejí méně často, letos k tomu došlo v přibližně 8 procentech případů.

Lidé v taxících ztrácejí věci hlavně v pátečních a sobotních nočních hodinách, necelou polovinu nálezů partnerští řidiči Bolt zaznamenali právě během nebo po těchto „šichtách“. Naopak v dopoledních hodinách pracovních dní se lidé zdají být nejpozornější, takto přiřazené nálezy netvoří ani desetinu celkového objemu zaznamenaných ztrát. V absolutních číslech stejně jako v přepočtu na vozidla došlo k nejvíce ztrátám v Praze, v těsném závěsu je Ostrava a poté následuje Plzeň.

V případě ztráty cenného předmětu mají cestující i partnerský řidič 24 hodin na to, aby se vzájemně kontaktovali prostřednictvím aplikace Bolt. K tomu stačí rozkliknout hlavní menu v levém horním rohu obrazovky, v záložce Historie objednávek vybrat danou jízdu a kliknout na tlačítko Zavolat řidiči. Po uběhnutí této doby pak lze situaci snadno vyřešit písemně přes aplikaci v záložce Podpora, či posláním e-mailu na adresu prague@bolt.eu, pokud cestující ztratil telefon. Uživatelům aplikace Bolt se tak letos podařilo vrátit 95 procent ztracených předmětů, skoro tři čtvrtiny do dvou hodin od ukončení jízdy a další čtvrtinu do 24 hodin. Pouze zhruba 5 procent nálezů se nepodařilo vrátit majiteli. Někdo o to ani nestojí, například protože poštovné za zaslání do turistovy domovské země přesahuje hodnotu nálezu nebo ztracený předmět je minimální hodnoty a cestující o jeho navrácení nestojí. Předměty, u kterých se nepodaří najít majitele končí na místních ztrátách a nálezech.

„Co se ztrát a nálezů v taxících Bolt týče, nebyl minulý rok nijak výjimečný, poměr ztracených předmětů vůči počtu jízd odpovídá dlouhodobému průměru. A opět se našly řekněme nečekané předměty, například štangle salámu nebo kočárek. Vrátit ztracenou věc přitom může být docela dobrodružné, například v červnu musel jeden brněnský partnerský řidič řešit situaci, kdy si zahraniční cestující zapomněl v jeho autě zavazadlo. Během cesty nebo bezprostředně po ní se však cestujícímu vybil telefon a s partnerským řidičem se tak museli nahánět po hlavním nádraží. Kufr se vrátit podařilo a sice o fous, ale nakonec cestující stihl i svůj vlak,“ vysvětluje Soňa Stloukalová, Country manažerka platformy Bolt pro Českou republiku. „Jsme rádi, že jsou naši partnerští řidiči ochotní, navíc je naše aplikace nastavena tak, aby podobné situace šlo nejen snadno a rychle, ale také bezpečně řešit. To vše je v souladu s naší misí, dělat dopravu po městech efektivní a dostupnou,“ dodává Stloukalová.

Odvoz prostřednictvím služby Bolt si lze objednat přes aplikaci dostupnou na Google Play i App Store s tím, že služba odvozu autem Bolt funguje v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Olomouci, Liberci, Českých Budějovicích, Jablonci nad Nisou, Kladně, Hradci Králové, Karlových Varech a Mladé Boleslavi.