V Galerii města Přerov je otevřena výstava Neobyčejně obyčejní – obyčejně neobyčejní

V Galerii města Přerova proběhlo ve čtvrtek 23. února slavnostní zahájení výstavy „Neobyčejně obyčejní – obyčejně neobyčejní“. Autorem černobílých fotografií známých osobností z umělecké branže je holešovský rodák, spisovatel a fotograf Robert Rohál. Úvodní slova patřilo Ladě Galové a Heleně Peštuk Sedláčkové, několik písní zahrála zlínská kapela GAIA.

Autor, který léta pracoval jako novinář, přivezl do Přerova snímky reportážně laděné či nahodilé nebo jen tak lehce stylizované. Robert Rohál je zároveň autorem knih z prostředí filmu, divadla a hudby, na svém kontě má desítky autorských výstav. Nejraději fotografuje lidi, které stylizuje do různých příběhů, což dokládají názvy kolekcí jako Komtesa, Tisíc tváří Černovlásky, Hřebci, Věčné návraty, Kráska a zvíře, Andělé mezi námi, Nostalgia22 nebo Příběh Edith a Marlene.

„Autor naší další výstavy působí roky v kulturních a mediálních sférách, více než dvacet let pracoval jako redaktor v novinách. Kromě psaní tam také začal v roce 2002 fotit, a od té doby je fotoaparát jeho nejlepším přítelem. V letech 2005 - 2010 prezentoval svou fotografickou tvorbu v rámci kolektivní výstav Kresby světlem v Městské galerii Holešov, poté absolvoval desítky samostatných výstav po celé naší republice,“ uvedla vedoucí městské galerie Lada Galová.

Během posledních dvanácti let vystavoval například v Kroměříži, Brně, Praze, Dobrušce, Jindřichově Hradci nebo Třebíči, ale také na hradech Karlštejn a Křivoklát či na zámcích (Doudleby nad Orlicí, Světlov, Lomnice nad Popelkou, Rájec nad Svitavou) i divadlech (Městské divadlo Zlín, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava, Divadlo Šumperk). Robert Rohál se zabývá výhradně černobílou fotografií, kterou prezentuje na plátnech.

„Už dlouho jsem nezažil tak pohodovou vernisáž, jako tomu bylo včera v Galerii města Přerova,“ říká Robert Rohál. „Velké díky patří samozřejmě paní galeristce Lada Galové a mám radost i z hojné účasti místních a několika osobností Přerova! Také tu byli moji nejbližší a milí přátelé, ale jsem vděčný i za krásné galerijní prostory a za šanci, že tu mohu vystavovat své fotky! Navíc na vernisáži zahrála pop-rocková skupina GAIA, ale cením si i krásného úvodního slova velmi erudovaných žen, což byla jednak paní galeristka, jednak moje velká kamarádka Helena Peštuk Sedláčková - takže co víc si přát. Parádní to bylo!“

Přerovská výstava „Neobyčejně obyčejní – obyčejně neobyčejní“, na které mohou návštěvníci vidět i vystavené autorovy knihy, je přístupná do 26. března 2023.

Jana Hájková

Foto Dana Helišová a Dana Fuksová