Jarní prázdniny na horách? Nezapomínejte na váš zrak!

Máte před sebou jarní prázdniny s dětmi a vyjíždíte za horským sluníčkem a lepšími lyžařskými podmínkami na hory do Rakouska, Itálie nebo Francie? V tom případě byste měli myslet na ochranu očí celé své rodiny. Zrak je totiž ve vysokohorském prostředí vystaven mnoha nebezpečím. Ostré horské sluníčko, nárazový vítr a sníh. Podmínky na tuzemských horách i těch zahraničních našim očím nijak neprospívají. Lyžařská výbava by proto měla obsahovat nejen teplé zimní oblečení, ale také kvalitní lyžařské brýle. Podle čeho je vybrat a na jaké konkrétní parametry se zaměřit?

Lyžařské brýle musí přilnout k obličeji

Pokud se pohybujete v zasněženém prostředí, je potřeba myslet na to, že až 70 % světla se od sněhu odráží, což zvyšuje riziko poškození zraku ultrafialovým zářením. Při zimních sportech navíc hrozí i mechanické poranění očí. Proto je nutné dbát na jejich ochranu. Sluneční brýle by měly být vybavené kvalitním UV filtrem a postranními bočnicemi, aby jejich obruba těsně přiléhala na obličej a chránila tak před větrem, sněhem i přímým sluncem.

„Při silném větru hrozí riziko suchých očí, obzvlášť pokud nosíte kontaktní čočky. I z toho důvodu by měly sluneční brýle zakrývat velkou část obličeje, aby zabránily proudění vzduchu a vysychání očí,” vysvětluje Martin Slaný, optometrista a odborný garant sítě FOKUS optik.

Kvalitu vidění na sjezdovce zlepšují také barevná skla, která zamezují únavě očí a nepříjemnému oslnění. „Žluté, oranžové a růžové zorníky jsou vhodné při zhoršené viditelnosti, protože rozjasňují pohled. Naopak tmavá skla nebo zrcadlová úprava zase chrání před přímým ostrým sluncem,” dodává optometrista Slaný.

Dioptrické brýle nechte raději doma

Odborníci přitom varují před nošením dioptrických brýlích pod těmi sportovními. „Klasické dioptrické brýle nejsou na svah vhodné. A to nejen kvůli případnému rozbití. Nošení dvou vrstev brýlí může být nepohodlné a zároveň zvyšuje riziko jejich zamlžení, zejména při vyšší fyzické aktivitě. Při pádu byste si navíc mohli oko nepříjemně poranit,” upozorňuje Martin Slaný.

Řešením je buď investice do sportovních brýlí s dioptriemi na míru nebo použití kontaktních čoček, při kterých nemusíte řešit, zda se vejdou pod ochranné lyžařské brýle. Skvělou volbou jsou například jednodenní kontaktní čočky s UV filtrem, jako je řada Switch Once nebo Switch Joy 1 day, které po použití jednoduše vyhodíte. Pokud nosíte vícedenní čočky, je nutné dbát na jejich správnou hygienu a péči, která je pro zdraví očí nutností.

Jak je to u dětí?

U dětí je možnost pádu ještě mnohonásobně vyšší, z toho důvodu je lepší volit i u nich brýle určené přímo na lyže nebo snowboard. „Dnes už jsou všechny sportovní brýle navrženy tak, aby ani při větším nárazu nedošlo k jejich poškození a tím i potencionálnímu ohrožení dítěte. Vždy se ale poraďte s odborným specialistou v optice, který vám pomůže vybrat vhodný materiál i správnou velikost tak, aby brýle doléhaly k obličeji, ale zároveň nikde netlačily,” doplňuje Martin Slaný.

Ochrana před záněty i sněžnou slepotou

Protože ve vysokohorském prostředí většinou panují nepříznivé povětrnostní podmínky v kombinaci se silným slunečním zářením, hrozí lidem nejčastěji syndrom suchého oka. Ten se projevuje otokem, pálením nebo řezáním očí. Přidat se k tomu může také pocit cizího tělíska v oku, zvýšená citlivost na světlo nebo bolest hlavy. Rychlou pomocí jsou v tomto případě umělé slzy, které očím navrátí jejich přirozenou vlhkost.

K dalším častým problémům patří zánět spojivek nebo rohovky. Viníkem není jen suchý vzduch, ale také bakterie nebo silné UV záření, které může oční tkáně poškodit. Nejextrémnějším projevem je tzv. fotokeratitida, tedy zánětlivý stav rohovky, jinak nazvaný jako sněžná slepota. Poznáte ji podle příznaků jako světloplachost, slzení, bolest očí, neovladatelné záškuby víček, bolest hlavy a v extrémních případech i dočasná ztráta zraku.

Pokud pociťujete některé z těchto příznaků, musíte okamžitě navštívit svého lékaře. Rychlou pomocí pak může být například pobyt v místnosti mimo slunečního záření s minimem světla, použití studeného obkladu na oči nebo umělé slzy obsažené v očních kapkách. Potíže obvykle po několika dnech samovolně odezní.

Nadměrné vystavování UV záření ale způsobuje v dlouhodobém měřítku i další oční problémy, jako jsou degenerativní onemocnění spojivky, nádory na očních víčkách, šedý zákal nebo makulární degenerace sítnice. Proto byste na ochranu vašeho zraku měli pamatovat v každém ročním období –nezávisle na tom, zda je zima, nebo léto.