Jaro a Velikonoce - Objevuj památky

Nestátní památky zapojené do celorepublikového propagačního projektu Objevuj památky (www.objevujpamatky.cz) zvou na jarní a velikonoční kulturní akce:

Blovice – zámek Hradiště – Muzeum jižního Plzeňska / 6. 4. 2023 – Na Zelený čtvrtek nabízíme návštěvníkům otevřené výtvarné dílny a velikonoční komentované prohlídky zámku.

Boskovice – hraběcí rezidence – Muzeum regionu Boskovicka pořádá výstavu Putování po dávnověku /13. 4. - 9. 7./. Pojďte s námi objevit dobu od počátku života na zemi až po příchod člověka. Umění rekonstrukce dávného života v dílech Petra Modlitby doplní herna pro děti.

Brno – Letohrádek Mitrovských: Čarodějnický učeň – sběratelská výstava s tematikou H. Pottera (do 30. 4.), Síla módních doplňků - výstava o století módy 1890-1990 se zaměřením na klobouky a kabelky (6. 5. - 2. 7.).

Čechy pod Kosířem – zámek: 7. - 10. 4. - Velikonoce na zámku jsou již tradiční a velmi populární akcí – hrané kostýmované prohlídky zámku s velikonoční tematikou, dílničky a v neposlední řadě jarně vyzdobené interiéry.

Děčín – zámek: 15. 4. 14 - 17 hod. - Odemykání zámeckých zahrad. Zahájení nové turistické sezony v zámeckých zahradách s odpoledním programem. Vstup zdarma.

Kadaň – klášter: 15. 4. - výročí 550 let od založení (1473-2023) - výstava Klášter a jeho pán, od 18 hod. koncert v kostele a od 20 hod. kostýmované prohlídky Pouť do Svaté země.

Kašperk – hrad: 6. - 10. 4. - Velikonoce na hradě - komentované prohlídky hradu a během sváteční neděle a pondělí zpříjemní návštěvu nádvoří oblíbená skupina Benedictus (živelně hraná hudba na středověké nástroje). Od 30. 4. do 30. 6. výstava mistrovských replik Českých korunovačních klenotů.

Kost – hrad: 7. - 10. 4. - Velikonočně vyzdobená expozice v hradních palácích a černé kuchyni.

Kostelec n. Orlicí – Nový zámek: 6. - 10. 4. - speciální velikonoční aranže zámeckých floristek v půvabných interiérech.

Kozí hrádek u Sezimova Ústí: 13. 5. od 14 hod. - Hurá na hrad! Přijďte se podívat na tradiční akci a odemknout Kozí hrádek. Sezónu zahájíme středověkou hudbou, šermířským kláním, dobovou módní přehlídkou i oblíbenou ukázkou dravých ptáků.

Kravaře – zámek: 3. - 10. 4. - Hledání vajíček v zámeckém parku – stezka pro děti plná velikonočních otázek a úkolů s odměnou na informačním centru na zámku.

Kroměříž – Arcibiskupský zámek: 31. 3. - 1. 5. - Jaro na zámku (výstava nejen lilií v Letním bytě arcibiskupa, jejímž autorem je přední český florista Slávek Rabušic a jeho tým ve spolupráci s aranžérkami z Podzámecké zahrady). Dále nově zrekonstruovaná zámecká obrazárna (s novým galerijním osvětlením), jejíž sbírky letos slaví 350 let. Zrekonstruovaný Sněmovní sál je k vidění opět v celé své kráse. Letos slavíme 25. výročí zápisu na seznam UNESCO.

Loket – hrad: 7. 4. 10 - 17 hod. Velký pátek na hradě nabízí bohatý kulturní program, výstavy „Velikonoce z depozitáře“, „Po stopách dávných časů“ a „Výstava včelařů“, taneční vystoupení, pohádky pro děti, posvícení, stezku s úkoly pro děti a řemeslné trhy. 8. - 10. 4. 9 - 17 hod. Velikonoční trhy a hody na hradě.

Mariánská Týnice – poutní místo: 22. 4. od 14 hod. – Putování za hvězdou (Tour de Santini) / V rámci exkurze (koná se formou konvoje) účastníci navštíví kapli Jména Panny Marie (Mladotice), kostel Zvěstování Panně Marii (Mariánská Týnice) a plaský klášter.

Moravská Třebová – zámek: 6. - 10. 4. - o velikonočních prázdninách návštěvníkům nabízíme květinovou výzdobu v expozici Poklady Moravské Třebové a tematické prohlídky okruhu Jak se žilo na venkově.

Náměšť na Hané – zámek: 7. - 10. 4. Velikonoce na zámku – slavnostně vyzdobený zámek, výtvarné díly, mini jarmark velikonočního zboží, občerstvení.

Nový Hrad v Jimlíně – zámek: 9. 4. 10 - 17 hod. - Velikonoce na Novém Hradě (ukázky velikonočních zvyků, tržiště, hudba, šermíři, kejklíř…).

Polná – hrad: 9. 4. Velikonoce s koulením vajec – odpolední velikonoční program s pletením pomlázek, zdobením kraslic a perníčků a koulením vajec.

Praha – Zámecký areál Ctěnice: 18. 3. - 28. 5. - výstava Poselství ukrytá v perníku (Umělecká tvorba české malířky žijící ve Francii Andrey Schmid inspirovaná tradicí českého perníkářství a prezentace perníkových forem ze sbírek Muzea města Prahy).

Staré Hrady u Jičína – hrad a zámek: 1. 4. - 18. 6. - Čokoládové jaro s vínem a pohádkou - tip na výlet pro děti i dospělé – jsou připraveny všechny naše pohádkové i historické okruhy.

Svojanov – hrad: 15. - 16. 4. - Jarní slavnosti - hlavní program na nádvoří hradu představí dobové jarní zvyky, šermířská scénická vystoupení, bubenické šou ad. Prohlídky hradu s tradiční dobovou jarní výzdobou.

Uherský Ostroh – zámek: 23. 4. – Středověký Ostrov: velkolepé zahájení turistické sezóny, během níž se ostrožský zámek promění zpět na obranný hrad a stane se centrem rytířských turnajů, šermířů i zábavy pro děti.

Valdštejn – hrad: 7. 4. od 14 hod. - Pašijové hry na Valdštejně – Velký pátek bude na hradě vůbec poprvé zpestřen divadelní hrou s názvem „O nejslavnějším zmrtvýchvstání“ v podání souboru ZKUS Malá Skála. Akce proběhne na prvním nádvoří pouze za příznivého počasí, vstupné dobrovolné.

Zbiroh – zámek: 8. 4. - Lidová muzika, řemeslná výroba a hry pro děti, velikonoční zvyky a tradice, jarní pochoutky a zelené pivo.

Zruč nad Sázavou – zámek: 22. 4. - Otevírání turistické sezony – zámecký areál přivítá Bambulkovu šou s Kájou a Bambuláčkem, vstupné zdarma, připraven bude i jarmark.