Mimořádný Jan Žižka míří z Barcelony do pražské aukce

18. května 2023 nabídne společnost Artbankers ve své aukci na portále Livebid.cz tuzemským sběratelům mimořádné umělecké dílo – bronzovou jezdeckou sochu Jana Žižky od významného českého sochaře Bohumila Kafky.

Bezmála metrovou a 150 kg vážící bronzovou skulpturu vytvořil Bohumil Kafka v roce 1932 jako jeden z několika odlitků, na kterých ladil detaily pro své životní dílo, monumentální sochu Jana Žižky, stojící od roku 1950 na pražském Vítkově. Jeden dosud známý odlitek se nachází ve sbírce Vojenského historického ústavu v Praze, o osudech dalších není příliš známo s výjimkou toho, že jeden z nich věnoval prezident Edvard Beneš v roce 1945 Josifu Stalinovi jako dar za osvobození republiky.

Nyní se tedy na trhu objevuje další z těchto historicky i umělecky mimořádně významných Kafkových raných modelů husitského vojevůdce. Socha pochází ze sbírek Muzea moderního umění v Barceloně a v roce 2014 zde byla představena na prestižní mezinárodní výstavě "Evropské sochařství 20. století“. Odlitek nese všechny atributy, pro které je dodnes Kafkův monument obdivován, ať už jde o mistrovské zpracování Žižkova ušlechtilého hřebce, nebo detailní provedení jeho zbraní a jezdeckého odění. Vyvolávací cena sochy je stanovena na 550 tisíc Kč. Zapojit se do aukce je možné již nyní na portálu Livebid.cz.

Společnost Artbankers s.r.o. se zabývá investováním a poradenstvím v oblasti uměleckých děl a současně je uměleckou galerií se zaměřením na evropské i tuzemské umění 19. a 20. století.

Více informací: www.artbankers.cz