Sodexo Zaměstnavatel roku 2023: Vítězové z Jihočeského kraje a Vysočiny

Zaměstnavatel roku, nejprestižnější soutěž pro zaměstnavatele v ČR, zná své letošní první vítěze v regionech. V úterý 16. května odpoledne se zástupci pořádajícího Klubu zaměstnavatelů a generálního partnera, společnosti Sodexo Benefity, sešli se zástupci vítězných firem z Jihočeského kraje a z Kraje Vysočina. Slavnostní dekorování proběhlo v hotelu Artaban v Žirovnici.

„Když jsme v roce 2003 se Zaměstnavatelem roku začínali, šlo o daleko skromnější akci, nicméně její smysl byl už tehdy stejný jako dnes, tedy ocenit firmy s výborným přístupem ke svým zaměstnancům,“ uvedl při letošním prvním dekorování vítězů Pavel Hulák z Klubu zaměstnavatelů, který je zakladatelem a organizátorem soutěže. „Přístup firem k zaměstnancům se ovšem za tu dobu proměnil výrazně,“ připomněl Daniel Čapek, generální ředitel Sodexo Benefity, s tím, že k tomu napomohla řada faktorů: „Dlouhodobě nízká nezaměstnanost způsobuje, že péče o zaměstnance, včetně správně nastaveného programu benefitů, je pro firmy naprosto klíčová. K tomu se v posledním roce přidalo několik zásadních výzev – od války na Ukrajině až po ceny energií a extrémní inflaci. Zřejmě nejzásadnější ovšem byla předchozí pandemie covidu, která otřásla pracovním trhem opravdu radikálně. Většina tuzemských zaměstnavatelů si tak uvědomila, že zaměstnanci jsou skutečně tím nejcennějším, co mají.“

To se podle něj projevilo i v počtu přihlášek do doprovodné soutěže Cena personalistů za nejlepší HR projekt.Do letošního ročníku se přihlásilo rekordních 42 projektů s velmi pestrým spektrem témat,“ dodal Čapek s tím, že díky tomu letos postoupí do listopadového finále mimořádně osm nejlépe hodnocených účastníků.

V jižních Čechách se letos o první pozice podělili jeden nováček a jeden skutečný matador soutěže neboli Faurecia Automotive Czech Republic, výrobce autosedaček z Písku, a Budějovický Budvar. „Jsme si vědomi, že klíčem k úspěchu v náboru a udržení talentovaných zaměstnanců je poskytnout jim prostředí, kde se mohou rozvíjet a růst a zároveň přitom respektovat určité hodnoty. Zaměřujeme se proto na hodnoty jako jsou autonomie, osobní odpovědnost, respekt vůči zaměstnancům a jiné. Silnou stránkou naší firmy je využívání digitálních nástrojů ve výrobě, možnosti rychlého kariérního růstu pro talentované zaměstnance a zázemí stabilní firmy,“ řekl při přebírání ceny za první místo v kategorii do 500 zaměstnanců Kamil Vrkoč, HR Manager písecké společnosti Faurecia Automotive.

Obdobně se vyjádřila i Lucie Šitrová, HR Business Partner Budějovického Budvaru: „Kontinuálně usilujeme o budování silné a stabilní firemní kultury. Tu stavíme na čtyřech pilířích: otevřenosti, důvěře, neformálnosti a zábavě. Tyto pilíře se promítají do všech našich aktivit, ať už je to nábor, onboarding, odměňování, rozvoj a vzdělávání zaměstnanců nebo třeba komunikace. Usilujeme o to, aby se naši lidé cítili být skutečnými ambasadory pivovaru, aby nás nevnímali pouze jako zaměstnavatele, ale žili s námi příběh naší značky a byli hrdí na to, že jsou její součástí. A tento fakt se snažíme ukazovat také zájemcům o práci u nás. Nově jsme na půdě našeho pivovaru zavedli referral program s názvem ,Najdi (si) kolegu nebo kolegyniʻ prostřednictvím kterého do náborového procesu zapojujeme také naše vlastní zaměstnance.“

Letošní 21. ročník má již tradiční formát, tedy sedm regionálních vyhlášení, vždy pro dva kraje současně, a následné celostátní finále. To proběhne 12. června v METRONOM Business Centru v Praze, kde bude kromě vyhlášení republikových vítězů představena také finálová desítka ocenění Osobnost roku v oboru HR, určeného pro výjimečné osobnosti, které nominují účastníci regionálních setkání personalistů. Počtvrté bude udělena také cena pro nejlépe hodnoceného zaměstnavatele očima samotných zaměstnanců ve spolupráci s Atmoskopem pod názvem Férový zaměstnavatel 2023 s dobrou atmosférou.

Výsledky ocenění Sodexo Zaměstnavatel regionu

Jihočeský kraj

Kategorie do 500 zaměstnanců

 1. Faurecia Automotive Czech Republic s. r. o.
 2. Linde Pohony s. r. o. - závod Český Krumlov
 3. A. Pöttinger, spol. s r.o.

Kategorie do 5 000 zaměstnanců

 1. Budějovický Budvar n. p.
 2. ROHDE&SCHWARZ závod Vimperk, s. r. o.
 3. Robert Bosch spol. s r. o.

Kraj Vysočina

Kategorie do 500 zaměstnanců

 1. MANN+HUMMEL Service s. r. o.
 2. ZZN Pelhřimov a. s.
 3. Valeo Compressor Europe, s. r. o.

Kategorie do 5 000 zaměstnanců

 1. MANN+HUMMEL (CZ), v. o. s.
 2. ITW PRONOVIA, s. r. o.
 3. Skupina firem PKS

Zdroj: Komunikační agentura Seteva