58 % zaměstnavatelů věří, že umělá inteligence a virtuální realita budou vytvářet nová pracovní místa

Většina zaměstnavatelů po celém světě je optimistická v tom, že nové technologie, včetně umělé inteligence (AI), strojového učení, virtuální/rozšířené reality (VR/AR), blockchainu a dalších, nepovede k propouštění, ale ve skutečnosti vytvoří více pracovních míst.

„Integrace AI, strojového učení, VR/AR a dalších vznikajících technologií rychle transformuje průmyslová odvětví a zvyšuje potřebu adaptabilní pracovní síly," řekla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup. „Vidíme, že společnosti přijímají tyto nové technologie, přičemž mnoho z nich se snaží najmout nebo zvýšit kvalifikaci stávajících talentů, aby využily potenciálního zvýšení produktivity. Chytří zaměstnavatelé vědí, že přijetí digitalizace a rozvoj talentů zvýší jejich připravenost uspět v této éře rychlého technologického pokroku.“

Vzhledem k tomu, že 78 % IT organizací uvádí, že mají potíže se získáváním talentů s požadovanými dovednostmi, stále více společností využívá nebo plánuje využívat v náborových procesech nové technologie, včetně: AI (35 % přijalo, 36 % plánuje), konverzační AI (35 % přijalo, 36 % plánuje), strojové učení (38 % přijalo, 34 % plánuje) a VR (30 % přijalo, 35 % plánuje).

„Zatím se aktuální poznatky neliší od toho, co jsme viděli u dřívějších verzí umělé inteligence nebo technologických inovací. Lze očekávat, že generativní AI bude většinou automatizovat úkoly a dovednosti v rámci jednotlivých pracovních míst, nikoliv nahrazovat celá pracovní místa. Měli bychom se těšit z možnosti outsourcovat rutinní úkoly – a uvolnit si tak čas pro kreativnější a intelektuálně náročnější činnosti,“ uvedl ředitel pro inovace společnosti ManpowerGroup Tomas Chamorro-Premuzic.

„Nejde o souboj my versus umělá inteligence nebo lidé versus stroje. Místo toho jde o to, jak můžeme tyto nástroje využít k rozšíření a vylepšení našich jedinečných lidských dovedností, a naopak více se zaměřit na člověka.“

Podle nejnovějšího průzkumu Experis Tech Talent Outlook se v souvislosti s nástupem nových technologií změnily i priority zaměstnavatelů v oblasti náboru IT specialistů a jejich zaměření. Mezi pět nejvýznamnějších personálních priorit v České republice patří:

 • Technická podpora (32 %)
 • Kybernetická bezpečnost (31 %)
 • Vývoj aplikací (30 %)
 • Automatizace pracovních procesů (26 %)
 • Zákaznická nebo uživatelská zkušenost (31 %)
 • Správa databází (24 %)
 • Systémy řízení vztahů se zákazníky (21 %)

K řešení těchto výzev souvisejících s technologiemi zaměstnavatelé uvedli, že zavádějí následující postupy:

 • Školení a zvyšování kvalifikace stávajících zaměstnanců (45 %)
 • Najímání nových zaměstnanců s požadovanými dovednostmi (40 %)
 • Zvyšování investic do automatizace (40 %)
 • Rekvalifikace pracovníků a jejich přesun z jiných oblastí organizace na pozice v IT (40 %)
 • Najímání krátkodobých zaměstnanců (externistů, smluvních pracovníků atd.) k vyplnění chybějících dovedností (34 %)

O průzkumu EXPERIS TECH TALENT OUTLOOK

Průzkum Experis Tech Talent Outlook vychází z výsledků průzkumu ManpowerGroup index trhu práce – nejdéle prováděného, nejkomplexnějšího a nejperspektivnějšího průzkumu zaměstnanosti svého druhu, který se celosvětově používá jako klíčový ekonomický ukazatel. Společnost ManpowerGroup se dotazovala 5 978 zaměstnavatelů v oblasti IT ve 41 zemích na jejich náborové plány pro třetí čtvrtletí roku 2023.