Helena Vondráčková a její neuvěřitelná jízda v hudebním světě

I když Helena Vondráčková zpívá od poloviny 60. let minulého století, dodnes patří mezi naše nejúspěšnější interprety. Že je stále IN, dokládají vyprodané koncerty i neutuchající zájem fanoušků o její písně i desky. Bez diskuse je mezinárodně nejúspěšnější českou zpěvačkou. Během své kariéry nazpívala přibližně 1700 písniček, přičemž jejích desek se prodalo dvacet milionů. Také její letošní česko-slovenské turné Helena Show 2023 je úspěšné a vyprodané.

Helena Vondráčková (*24. 6. 1947) začínala v polovině 60. let, kdy po vítězství v talentové soutěži Hledáme nové zpěváky, které probíhala v pražské Lucerně, nastoupila do angažmá v pražském divadle Rokoko. Jejím prvním hitem byla písnička Červená řeka. Po třech letech z divadla odešla, aby byla součástí i v zahraničí slavného tria Golden Kids. To už měla na kontě plejádu hitů stejně jako Zlatého slavíka, první Zlatou desku Supraphonu, angažmá v pařížské Olympii či účast na festivalu Zlatý kohout v Riu de Janeiru, kde se s písní Vzdálený hlas dostala až do finále, a navíc obdržela cenu nejkrásnější dívky festivalu.

Od roku 1971 se datuje její sólová dráha, která představuje stovky koncertů nejen doma a prakticky v celé Evropě, ale také v Jižní Americe, Japonsku, Kanadě nebo Austrálii. Dvakrát (2000, 2005) zpívala v proslulé koncertní síni Carnegie Hall v New Yorku. Úspěšná byla rovněž na mnoha písňových festivalech – nejen v tuzemsku, ale i v Tokiu, kde soutěžila dvakrát (1970, 1979), v Paříži, Athénách nebo v polských Sopotech, kde v roce 1977 získala s písní Malovaný džbánku hlavní cenu, a to Grand Prix. Od té doby v Polsku často vystupuje na koncertech i v televizi, řadu písniček natočila v polštině.

Helena Vondráčková je naší nejuniverzálnější pop zpěvačkou, o čemž svědčí její repertoár je skutečně žánrově obdivuhodný. Snad jen s výjimkou dechovky a country má spoustu písní v intencích šansonu, ale také swingu, jazzu nebo funky. Prvotřídní jsou i její nahrávky se slavnými muzikálovými a filmovými melodiemi. Své písně točila v cizojazyčných verzích, ponejvíce v němčině a angličtině, ale také ve francouzštině a polštině. Několik písniček pro ni zkomponoval známý britský hitmaker Les Reed. Ostatně už v prvních letech své závratné kariéry začala točit exportní alba případně pro světové gramofonové firmy jako Nippon Columbia, Teldec nebo Polydor.

Žánrové „přelety“ dokládají nejen alba s muzikálovou a filmovou hudbou, ale také pop-jazz-rockové album Paprsky, deska Helena zpívá Ježka nebo album s písněmi Billyho Joela, které natočila v Německu. Ostatně zajímavé bylo i retrospektivní trojalbum trojalbum Helena (nejen) o lásce, které jsou zařazeny i také staré jazzové evergreeny, ale výborné je i šest let staré cédéčko Dávno vím svý, které přineslo původní šansony. Mimořádná jsou však i její alba Ostrov či Helena a Strýci…

Z domácích autorů pro ni komponovali nejčastěji Bohuslav Ondráček, Karel Svoboda, Vašo Patejdl, Vítězslav Hádl nebo zpěvaččin bratr Jiří Vondráček, z textařů to byli Zdeněk Rytíř, Zdeněk Borovec, Vladimír Poštulka, Pavel Vrba, Eduard Krečmar nebo Jiřina Fikejzová. Přitom v současné době píší pro zpěvačku tvůrci o jednu či dvě generace mladší. A které písničky k nejpopulárnějším? Jsou jich desítky, určitě k nim patří tituly Lásko má, já stůňu, Dlouhá noc, Sladké mámení, Kam zmizel ten starej song, Já půjdu dál, A ty se ptáš, co já nebo Dvě malá křídla tu nejsou, dodnes je zpívá na koncertech.

Během let zpívala s mnoha orchestry, vedle Golden Kids to byly kapely jako Strýci, Bacily, Allegro nebo Orchestr Gustava Broma. Zajímavé je i to, že v Německu vystupovala s německou kapelou ETC, která ale nemá nic společného s českou kapelou stejného názvu, která u nás doprovázela Vladimíra Mišíka... Řadu alb natočila se studiovými kapelami, které řídili zpravidla Vítězslav Hádl nebo Helmut Sickel.

K ikonickým momentům Heleniny kariéry patří i duety, kterých natočila desítky. Neuvěřitelnou jízdu v hudebním světě zaznamenala hlavně její pěvecko-taneční partnerství s Jiřím Kornem, ale nezapomenutelné jsou i starší i novější duety s Waldemarem Matuškou, Václavem Neckářem, Martu Kubišovou, Karlem Gottem, Jitkou Zelenkovou, Karlem Černochem, Martinem Maxou, Josefem Vojtkem, Leonou Machálkovou, Davidem Deylem nebo Bárou Basikovou. Originální hitem byla i písnička Bulhaři, kterou zpěvačka nazpívala (a ve video klipu i zahrála) se skupinou J. A. R.

Vedle několika televizních i filmových rolích (Šíleně smutná princezna, Zpívající film, Jen ho nechte, ať se bojí, Romance za korunu, Příliš krásná dívka, Letní romance...) na sebe výrazně upozornila v divadelních muzikálech, například v Bídnících měla postavu Fantine, v Kočkách se proměnila v Grizabellu, v Hello, Dolly! hrála, zpívala a tančila titulní postavu, zatímco v "hitmuzikálu" Mamma Mia! měla hlavní roli Donny.

Dnes je Helena Vondráčková považována za naši mezinárodně nejúspěšnější zpěvačku, která ve světě uspěla díky svému talentu, oslnivému zjevu i jazykovým schopnostem, a protože je stále IN. Je to profesionálka s obrovským rejstříkem, má neuvěřitelné charisma a silnou energii. Navíc je také zdatnou moderátorkou v televizi i na rozhlasových vlnách A další silné „zbraně“ nestárnoucí zpěvačky? Patří mezi ně prvotřídní pěvecký výkon, taneční projev, step, umění hrát na několik hudebních nástrojů, jazykové schopnosti a v neposlední řadě také její mladistvý šarm a originální kostýmy.

Ve víru turné Helena Show 2023 oslavila i letošní narozeniny. Jako každoročně připravila „narozeninový“ koncert, který proběhl 16. června v GoJa Music Hall. Doprovodila ji skupina Charlie Band, přičemž v průběhu večera zazněly nejen osvědčené hity, které se mezi fanoušky stále těší velké oblibě, ale písně ze 70. a 80. let v nových aranžích, či novinky z posledního studiového alba Tvrdohlavá. Jako exkluzivní host se představil Tomáš Slavíček, populární tanečník, choreograf, a především několikanásobný mistr světa ve stepu.

Robert Rohál

Foto Robert Rohál a archiv