Lady Soul na zámku Třešť aneb Marie Rottrová a její exkluzivní koncert na Vysočině

Očekávaný koncert zpěvačky Marie Rottrové, kterou doprovodí Bigband Septet Plus Orchestra, se odehraje v sobotu 29. července na zámku Třešť. Krásný plakát na letní Open Air slavné interpretky nese podtitul Lady Soul, jak se jí léta přezdívá. A je na co se těšit. Její hlas je jedinečný, neopakovatelný a její písně baví a dojímají, a pak ta její ženskost, elegance a noblesa...

Pozici zajímavé zpěvačky si vydobyla už v polovině šedesátých let, kdy natáčela v ostravském rozhlase soulové písničky. Avšak velká sláva přišla až začátkem sedmdesátých let poté, co natočila písně jako Kůň bílý, Čím zvoní píseň má, Mámo, kup mi brášku nebo Markétka, na které navázaly malé písničkové skvosty typu Wykrentovy skladby Lásko.  Pak následovala nepřeberná řada křehkých šansonů, jímavých balad či tanečních písniček ve stylu funky či soulu, z nichž ona udělala hity.

Hned se mi vybavuje před časem vydané album Lady Soul, které jsem si s radostí pořídil. Naplnit jedno cédéčko je vcelku rychlá akce, ale mohou zůstat pochybnosti: je tam opravdu všechno nejdůležitější? Samotná interpretka sama zvolila a sestavila šťastnou jednadvacítku písniček, dokonale představujících její srdeční záležitost: soul, blues, gospel či black dance music.

Stačí si poslechnout třeba písně Blues řetězů, Pane můj, Dlouhá černá limuzína, Kdo má rád, Volej známý číslo, Pyšná dáma, On má, Tobogán nebo Má se stát - a máte hned jasno. Jde hlavně o písničky ze sedmdesátých a osmdesátých let. Přitom každá titul měl už v době svého nejen všechno, co má mít, ale i nadčasovost, což je kumšt. Písničky, jež vždy zaujmou jejím expresivním a dokonale frázovaným zpěvem i značnou dávkou nepředstíraného prožitku.

Její ostravské začátky byly pod silným vlivem z Radio Luxembourg poslouchané, na čajích hrané a později v rozhlasovém studiu s kapelami Majestic a Flamingo natáčené černošské muziky. Vydávání na supraphonských singlech i albech jí zjednalo velkou reputaci a vyvolalo přezdívku Lady Soul. Postupně ovšem zčásti opustila tuto skvěle zvládnutou, ale časem přece jen poněkud limitující hudební formu. Soulovost, tedy oduševnělost a procítěnost, však nepochybně přenesla do všeho příštího zpívání, to označení tedy navždy platí.

Marie Rottrová, také koncertně a často s někdejším pěveckým kolegou Petrem Němcem, se ráda k tomu repertoáru vrací. Jsou to důležité součásti její úspěšné kariéry, písničky s mohutnou energií, výbornými českými texty zahraničních předloh (Vladimír Čort, Aida Brumovská, Milan Sýkora, Jiří Bezruč, Zdeněk Borovec, Pavel Vrba nebo Jiřina Fikejzová) a vydařenými domácími příspěvky z okruhu kapely Flamingo/Plameňáci, ale třeba také z pera Jaroslava Wykrenta.

Přitom má ve svém širokém žánrovém záběru další příjemný proud písní, z nichž jsou šansony (Máma, Lásko, voníš deštěm, To mám tak ráda. To nic…) či písně postavených na velkých melodiích a básnivých textech. Dnes je to mainstream různých barev, rytmů a citových nábojů, které Marie Rottrová zvládá s dokonalým cítěním, bezchybnou intonací a dikcí. Slova v jejím podání jako kdyby znamenala víc, než říkají.

Galakoncert s Bigbandem Septet Plus Orchestra, ve kterém zazní mimo osvědčené hity i písničky ze začátku jejich kariéry, za které si Marie Rottrová vysloužila přezdívku Lady Soul. Marie Rottrová, tato česká hudební ikona za doprovodu hudebního tělesa zazpívá samozřejmě i nejznámější písně, které ji vynesly na pomyslný Olymp.

Zakoupením vstupenky podpoříte vážně nemocné děti – NADAČNÍ FOND ŠŤASTNÁ HVĚZDA.

Koncert se koná za každého počasí. Sezení je nečíslované, proto přijďte včas! Bohaté občerstvení zajištěno!

Robert Rohál

Foto Robert Rohál. Bára Havelková a archiv