Skupina poslanců napříč politickým spektrem se vymezila vůči Istanbulské úmluvě

Ve středu 19. července 2023 se v budově Poslanecké sněmovny konal pracovní kulatý stůl, kterého se zúčastnili poslanci několika politických klubů. Reagovali tak na skutečnost, že vláda ČR na svém zasedání 21. června 2023 projednala Istanbulskou úmluvu a poslala její projednávání dál do Parlamentu ČR. Věnovat se jí tedy bude Poslanecká sněmovna i Senát.

„Všichni, kteří tu stojíme, jednoznačně odmítáme násilí na ženách. Jsme přesvědčení, že je třeba ho potírat a trestat, aby ho v naší společnosti bylo co nejméně. Jsme ale zároveň přesvědčeni, že k tomu nepotřebujeme ideologický text Istanbulské úmluvy,“ řekl Jan Skopeček (ODS), místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

„Já jsem rád, že toto téma je nadstranické, protože jsme se tu sešli jak zástupci opozice, tak i vládní koalice. Co mi ale vadí, je debata, jejíž součástí je nálepkování. Pokud je potřeba novelizovat legislativu, pojďme to udělat i bez IÚ,“ dodal poslanec Patrik Nacher (ANO).

„Není pochyb o tom, že násilí je nepřijatelné, ať se týká žen, mužů, dětí nebo seniorů. Abychom šli správnými a účinnými cestami v prevenci proti násilí, které mezi lidmi skutečně narůstá, musíme pochopit jeho kořeny. V druhém desetiletí 21. století to rozhodně není historicky dané soupeření mezi ženami a muži o moc, o kterém hovoří preambule IÚ,“ řekla poslankyně Nina Nováková (KDU-ČSL).

Skupina poslanců se tématu věnovala již na řadě seminářů, které proběhly na půdě Sněmovny i Senátu PČR. Tyto kulaté stoly budou pokračovat. „My rozhodně nechceme téma uměle zdržovat, jde nám především o debatu,“ ubezpečil Skopeček.