Komentář společnosti Ušetřeno k aktuální situaci na trhu energií

Podle mluvčího Pražské energetiky (PRE) zlevní tento dodavatel od září elektřinu a plyn pod úroveň vládního cenového stropu, v obou případech tedy o nízké desítky procent. Proč, a co to znamená pro tuzemský trh s energiemi pro koncové zákazníky?

Na jaře tohoto roku došlo k ustálení cen koncových energií, a to ne v důsledku opožděné reakce české vlády, ale díky poklesu cen na energetické burze. Dodavatelé tuto situaci využívají, a snaží se na ní kapitalizovat také komunikačně za účelem nabrání nových klientů.

„PRE nepředstavilo nic revoluční, jen snížilo cenu nad stropem směrem k aktuální běžné ceně na trhu a doprovodilo to silnou marketingovou propagací. Navíc není známo, kterých produktových řad se zlevnění týká. Zákazníci na taková gesta pochopitelně slyší, ovšem automaticky sáhnout po na první pohled výhodnější nabídce nemusí být tak výhodné, jak se zdá,“ komentuje Tomáš Vrňák, energetický analytik společnosti Ušetřeno.cz.

Nižší ceny na energetické burze využívají dodavatelé ke snižování cen produktů s nízkou, zejména jednoměsíční fixací bez garance ceny. Tyto nabídky jsou nyní velmi atraktivní, což se ale může velmi rychle změnit. Pomalu se blíží další topná sezóna, před kterou, a v jejímž průběhu, budou ceny opět stoupat, a nejspíš výrazně. Na konci tohoto roku zároveň vyprší vládní cenový strop, a ani výhled na ten příští není růžový – v důsledku stoupajících cen emisních povolenek a dalších faktorů mohou být až o polovinu vyšší než v současnosti. A v neposlední řadě také koruna oslabuje vůči euru. 

„Z těchto důvodu lze naopak doporučit zafixování cen, a to nejlépe na 12 nebo 24 měsíců, případně dokonce 36 měsíců. Je ale nutné si tarif pečlivě vybrat, ne automaticky sáhnout po nejlevnější ceně, například prostřednictvím produktů s měsíční fixací, kdy zákazník fakticky spekuluje na burze. Důležitá je také výpovědní lhůta, která u produktů s nejnižší fixací může činit 20 dní, ale i 3 měsíce. Nehledě na to, že chcete mít dodavatele, který drží slovo, a vy neskončíte jako klienti Bohemia Energy,“ varuje Vrňák.

Na první pohled ne zcela zřejmý, ale o to větší rozdíl v peněžence může dělat také nabídka doplňkových služeb. Zejména vybrané produkty s dvouletou nebo tříletou fixací umožňují zdarma využít hodinového manžela či elektrikáře, nebo obsahují bezplatnou revizi plynového kotle. Tímto způsobem lze ušetřit mnoho tisíc korun, nehledě na vyšší míru jistoty co se budoucího vývoje cen týče. 

Poznámka:Index elektřiny je sestaven z nejprodávanějších produktů největšího srovnávače zaměřeného na energie Ušetřeno.cz. Týká se ceny silové elektřiny za MWh bez DPH, která má největší podíl (přibližně 50–60 %) na celkové faktuře.