Pomoc pro autistická dvojčátka

Když se Lea a Olívie narodily jako jednovaječná dvojčata, byli rodiče nesmírně šťastní. Přibližně do jednoho roku si mysleli, že jsou nejen krásné, ale taky naprosto zdravé. Byly veselé, usměvavé, hrály si spolu a měly zájem o všechno kolem sebe. Po jednom roce se rázem všechno změnilo. Holčičky se uzavřely samy do sebe. Vůbec jim nevadilo, když je hlídal někdo jiný než maminka či tatínek, když se jeden z nich vrátil, neprojevovaly žádnou radost, nevyhledávaly kontakt ani mezi sebou.

Jak říká tatínek, zcela u nich vymizel krásný, zvonivý smích. V osmnácti měsících šli rodiče s Leou a Olívii k pediatričce na prohlídku. Ta je nechala vyplnil dotazník pro záchyt poruchy autistického spektra u batolat a ten dopadl velmi špatně. Dětská lékařka mamince sdělila, že může jít o poruchu autistického spektra nebo o nějakou jinou diagnózu. To byl pro oba rodiče šok, i když samozřejmě tušili, že je něco špatně. Okolí je sice uklidňovalo, že holčičky jsou ještě malé, že z toho vyrostou, ale rodiče nechtěli na nic čekat a rozhodli se, že vyhledají nějakou odbornou pomoc. Bylo jim jasné, že čím dříve se s batolaty, která projevují známky autismu, začne pracovat, tím je větší naděje na zmírnění onemocnění. V tom nejlepším případě podle odborníků je dokonce i šance na úplné vystoupení z autistického spektra.

Rodiče nakonec našli pomoc v Centru terapie autismu, kde dostali řadu doporučení. Ta doporučení byla hlavně pro ně, ne pro dvojčátka. Především se dozvěděli, že nesmějí na své dcery tlačit, že mají po nich všechno opakovat, tzv. zrcadlit a taky pořádně „jásat“, když se jim něco podaří. A výrazně je za všechno chválit. V případě, že se jim něco stane, třeba, když upadnou, pak je mají co nejlaskavějším hlasem konejšit. A tak co nejčastěji všichni společně jásají a chlácholí a doufají, že zvládnou progres projevů autismu alespoň zmírnit.

Kromě toho rodiče s Leou a Olívii docházejí na nejrůznější aktivity, které jim pomáhají v socializaci a různých dovednostech, ať už je to plavání, ergoterapie nebo hiporehabilitace. Nyní jim v jejich boji trochu pomohl odlehčovací pobyt v řecké Velice, kam všichni na 14 dní díky sbírce Srdce dětem vyrazili a holčičky byly schopny alespoň částečně navázat kontakt s ostatními. A to byl opravdu úspěch.

Přijeli jsme rodinu navštívit a připojila sek nám i sympatická mladá herečka a zpěvačka Anna Julie Slováčková se svou fenkou Jindřiškou. „Obdivuji, jak rodiče k onemocnění svých dětí přistupují, tu jejich sílu, a hlavně to, jak dokážou být pozitivní, i když mají takové rány osudu. Samozřejmě je mi jasné, že každý rodič v takové situaci musí být silný, prostě obdivuji všechny, které postihne tahle nelehká životní situace. Holčičky jsou krásné, jak andílci a já věřím, že když budou dál chodit na terapie, na všechna ta cvičení pod dohledem svých starostlivých rodičů, kteří se o ně krásně starají, určitě budou dělat velké pokroky. A já se těším, až se s nimi znovu uvidím.“

Jsme nesmírně vděčni, že se sbírka Srdce dětem koná každoročně před Vánocemi v prodejnách Lidl pod záštitou Život dětem o. p. s. Za dvanáct let jejího konání přispěli zákazníci a společnost Lidl celkovou částkou 285 milionů korun. Za získané peníze nakupuje Život dětem o. p. s. nemocným dětem vše potřebné, od zdravotních pomůcek, přes rehabilitace až po tolik potřebné ozdravné pobyty. Letošní sbírka Srdce dětem se koná od 30. října do 12. listopadu a my děkujeme všem, kteří do sbírky přispějí!