Největší oční klinika v Česku slaví 20 let. V příštím roce otevře další pracoviště v zahraničí

Statisíce spokojených pacientů, nejmodernější vybavení, 11 klinik, přes 400 zaměstnanců, stamilionové obraty – takových bylo 20 let zlínské oční kliniky Gemini. Jaké s ní má plány do budoucna její zakladatel, majitel a světově uznávaný oční chirurg Pavel Stodůlka?

Historie oční kliniky Gemini, která je momentálně největší sítí očních klinik v Česku, se začala psát ve Zlíně v roce 2003. Tehdy v budově bývalé banky působilo jen několik lékařů. V jejich čele stála kapacita české oční chirurgie Pavel Stodůlka, pod jehož vedením se klinika rychle rozrostla na 11 pracovišť, a ambice stát se nejmodernějším pracovištěm v Česku se světovým renomé se začaly velmi rychle naplňovat. „První oční kliniku jsme otevřeli před dvaceti lety ve Zlíně v budově bývalé banky. Takovou kuriozitou a památkou na bývalou peněžní instituci je stále přítomnost funkčního obrovského trezoru, který dnes slouží jako stylová zasedací místnost i s nerezovými bankovními schránkami na jedné stěně a souhvězdím Gemini na stropě. Vůbec prvním zákrokem oční kliniky Gemini byla laserová operace k odstranění dioptrií. I když podstata operace je stále stejná, je až neuvěřitelné, jak se tento zákrok během dvaceti let vylepšil. Je výrazně rychlejší, přesnější a bezbolestný. Ostatně oční chirurgie je jedním z nejrychleji se vyvíjejících medicínských oborů na světě, což nám neustále dává prostor pro zlepšování zákroků a zkvalitňování péče a služeb pro pacienty,“ řekl Pavel Stodůlka, světově uznávaný oční chirurg a přednosta sítě očních klinik Gemini.

Jméno zlínské kliniky získalo brzy po jejím otevření věhlas i za hranicemi a o kliniku tak začala velmi záhy jevit zájem i zahraniční klientela. Po otevření dalších pracovišť v regionech po celém Česku přišla v roce 2010 na řadu i nová klinika ve Vídni, která sídlí na prestižní adrese naproti Vídeňské opery.  „Počet zahraničních pacientů stále roste. Česká oční chirurgie patří ke světovým špičkám, přitom ceny laserových operací jsou oproti západní Evropě podstatně nižší. Pacienti ze zahraničí míří na všechny naše pobočky. Značku Gemini aktuálně nese 10 klinik v Česku a 13 let i jedna v Rakousku. Otevření kliniky v zahraničí bylo logickým krokem, protože právě Rakušané patřili k velké skupině pacientů, která do Česka přijížděla vyřešit své problémy se zrakem. Vídeňská klinika se v rakouské konkurenci úspěšně prosadila a počty pacientů zde každoročně narůstají. Lékaři zde ročně provedou kolem tisícovky zákroků. V příštím roce plánujeme otevřít další kliniku v zahraničí,“ řekl Pavel Stodůlka.

Rostla i mateřská klinika ve Zlíně. V roce 2012 bylo otevřeno sítnicové centrum. To je od počátku vybaveno operačními přístroji a lasery, které pomáhají lékařům zvládnout i nejsložitější zákroky. V roce 2013 bylo slavnostně otevřeno nově vybudované laserové centrum. Uvedením do provozu se zlínská klinika stala největší oční klinikou v Česku se šesti operačními sály na více než 5 000 m², kde zkušení lékaři provedou přes třináct tisíc zákroků ročně. V roce 2022 zde byla otevřena tkáňová banka. V budově, kde původně sídlila finanční banka, je tak banka opět, ale nyní tkáňová, zajišťující tkáně pro transplantace rohovky. „V Česku se ročně provede kolem 500 transplantací rohovky neboli keratoplastik. Spolu s transplantací srdce, ledvin a jater patří transplantace rohovky k celosvětově nejčastějším transplantacím. I když se u transplantace rohovky na rozdíl od většiny jiných transplantací nemusí hledat shoda antigenů mezi dárcem a příjemcem, čekací doba na návrat zraku nebo lepší vidění může být dlouhá až jeden rok. Vzhledem k nedostupnosti očních rohovkových tkání a dlouhé čekací době na transplantaci můžeme díky vlastní bance pomoci zlepšit zrak více pacientům a v kratším čase,“ uvedl Pavel Stodůlka.

Všechny kliniky Gemini staví své jméno na dvou pilířích – nejmodernější vybavení operačních sálů a individuální přístup k pacientům. „Právě přístup k pacientům je velmi zásadní. Kdyby za mnou přišel sebelepší lékař, který ovšem k pacientům přistupuje řekněme strojově, nepřijal bych ho. Každý pacient přichází na zákrok s jistými obavami, i když jsou laserové operace očí v dnešní době považovány za jeden z nejbezpečnějších zákroků na světě, stále se jedná o operaci, a je přirozené, že jsou pacienti před zákrokem nervózní a mají obavy. Naším úkolem je nejen pomoci jim od jejich problému, ale především je zbavit jejich obav, což zvládne jen empatický lékař,“ vysvětlil Pavel Stodůlka.

Kdy se otevíraly kliniky Gemini? 2003 Zlín, 2005 Průhonice, 2006 České Budějovice, 2009 Brno a Vyškov, 2010 Ostrava – Bělský Les a Vídeň, 2013 Praha, 2016 Ostrava – Hrušov, 2017 Nový Jičín a 2019 Liberec.