Ceny energií klesají a lidé váhají zda změnit výší záloh…

V uplynulých týdnech se zákazníci nejednoho dodavatele dozvěděli dobrou zprávu, s poklesem cen energií budou platit nižší zálohy. Ovšem není sleva jako sleva, navíc za dveřmi již čeká topná sezóna. Kdo ví, jak na to, může nyní hodně ušetřit.

Ceny energií klesají již od loňského listopadu, a například průměrná obchodní cena elektřiny se jen od začátku tohoto roku snížila o bezmála čtvrtinu, přesněji o necelých 23 procent z lednových 4912 Kč za MWh na 3787 Kč bez DPH v srpnu. V červenci přitom činila 3803 Kč, již mnoho měsíců se tedy pohybuje hluboko pod vládním cenovým stropem 5000 Kč. Tyto údaje pochází z indexu Ušetřeno.cz, který je založen na nabídkách sedmi nejvýznamnějších dodavatelů, kteří pokrývají drtivou většinu českého trhu.

„Právě tito velcí hráči včetně ČEZ, PRE nebo E.ON na září oznámili výrazná zlevnění, především u produktů s dobou neurčitou. Začínají se objevovat i první výhodnější akviziční ceníky. Nižší ceny však především slouží k nalákání nových zákazníků,“ vysvětluje Tomáš Vrňák, energetický analytik společnosti Ušetřeno.cz.

Zároveň však podle dat Ušetřeno.cz upřednostňují čtyři pětiny českých klientů smlouvy s dlouhodobou fixací, tedy na dva či tři roky. Oproti produktům s fixací měsíční nebo smlouvám na dobu neurčitou poskytují jistotu stabilních cen v situaci, kdy vzhledem ke kolísavosti trhů s energiemi může opět dojít ke značnému zvýšení cen.

„Domácnost, která si teď sjedná smlouvu s akvizičními cenami, může konkrétně za elektřinu ušetřit několik tisíc korun ročně, a pokud elektřinou také topí, tak i částku blížící se deseti tisícům,“ uvádí Vrňák a dodává: „Vidíme, že lidé po zkušenostech z minulého roku ceny energií před topnou sezónou aktivně řeší. Oproti březnu letošního roku se zájem o srovnání zdvojnásobil.”