Charlie Blažek: S kapelou si užíváme každý koncert, bude tomu i na jazzovém festivalu v Přerově

Právě kapela Charlie Band zahraje na letošním 40. ročníku Československého jazzového festivalu, který proběhne v říjnu v Přerově. Hvězdou koncertu bude Helena Vondráčková, kterou tato skupina až 15 let doprovází. Ostatně zpěvačka už od mládí příležitostně zpívala jazzovou písně, což dobře ví i kapelník Charlie Blažek.

Vaše kapela bude hostovat na 40. ročníku Československého jazzového festivalu Přerov. To je vaše první účast na tomto festivalu?

V roce 2018 jsme jako After Party Band vystupovali každý den po programu, který jsme si vždy rádi poslechli. Poté jsme si zahráli v předsálí a pozdravili se se spoustou skvělých jazzmanů. Díky tomu jsme si prožili celý festival plnými doušky.

Jaký repertoár s Helenou Vondráčkovou máte připraven?

Zazní světové standardy jako Take the A Train, Fly Me To The Moon, The Girl From Ipanema, Night and Day a další…

Zkušené publikum ví a zná Heleniny jazzové výlety od sedmdesátých let, a proto to bude událost, že se Helena alespoň na chvíli vrátí k jazzové muzice…

Ano. Helena měla v sedmdesátých letech v doprovodné kapele sestavu vynikajících hudebníků, kteří jí mohli nabídnout spolupráci i v jazzové hudbě. V té době vznikla řada fantastických nahrávek. Zpívala za doprovodu Orchestru Gustava Broma i na pražském jazzovém festivalu, natočila album Paprsky…

Jak dlouho vlastně Helenu doprovázíte?

S Helenou jsem vystupoval jako kytarista TOČR už na sklonku osmdesátých let, s kapelou Golem jsme od devadesátých let odehráli spousty vystoupení a od roku 2008 doprovázíme Helenu s Charlie Bandem jako její dvorní kapela.

Ale vaše kapela nedoprovází jen Helenu. Co všechno máte jako kapelník či muzikant v nastávající sezóně ještě v plánu?

Doprovázeli jsme TV pořad Královny popu 2023, který dal hodně práce, ať už přípravy, aranžování nebo postprodukce ve studiu. Zabralo to hodně času, ale vznikl krásný, historicky poslední záznam, kdy se na jednom pódiu sejdou skvělé sólistky. My si užíváme každý koncert, třešnička na dortu je pak každoroční vánoční Lucerna s Helenou a jejími hosty.

Co si rád poslechnete vy sám co se týče jazzové muziky?

Stále mi nepřestává fascinovat genialita multiinstrumentalisty a zpěváka Jacoba Colliera, rád si poslechnu trio Dirty Loops. Samozřejmě celou řadu instrumentalistů, jako jsou Oz Noy, Richard Bona, John Scofield nebo trumpetista Arturo Sandoval, se kterým jsem měl to štěstí si zahrát a vidět a slyšet tak zblízka naprostou instrumentální stratosféru. No a celá naše kapela už se těší si poslechnout právě po vystoupení s Helenou amerického zpěváka a skvělého trombonistu Ray Greena.

Charlie Band:

Charlie Blažek - kytara

Vít Pospíšil – piano

Vladimír Kliment – baskytara

Michal Hejna – bicí

Hosté: Jiří Halada – saxofony, Juraj Bartoš – trubka

Zpěv: Helena Vondráčková

 

Robert Rohál

Foto archiv Charlie Blažek a Robert Rohál