Chcete si pořídit klimatizaci k vytápění? Víte, co je důležité?

Klimatizace je  vlastně tepelné čerpadlo vzduch-vzduch, na které můžete už nějakou dobu čerpat státní dotaci z programu NZÚ, musí však splňovat 2 podmínky: energetickou účinnost minimálně A++ a musí být hlavním zdrojem vytápění v domě nebo bytě, kde se doposud používalo elektrické vytápění (elektrické topné rohože, přímotopy, elektrokotel). Co dalšího ale při nákupu klimatizace určené k vytápění zohlednit?

Klimatizace pro vytápění musí mít naprosto tichý chod, protože potřebujete vytápět i v noci. Jen opravdu málo klimatizací na trhu splní vaše očekávání a lze při jejich chodu nerušeně spát. Daikin klimatizace řady Perfera, Emura, Stylish v rámci nočního režimu nepřetržitě vytápí a jejich chod je přitom zcela neslyšný.

Klimatizace určená k vytápění musí zajistit dokonalý komfort, a to i během odtávání, což je proces, kdy venkovní jednotka na chvilku odebírá energii z vnitřního prostředí, aby se zbavila venkovní námrazy. Celá řada klimatizací během odtávání fouká do místnosti chladný vzduch a to není nic příjemného. U klimatizací Daikin máte jistotu, že během odtávání neucítíte žádné studené foukání a vlastně tuto fázi ani nezaznamenáte.

Zásadní je také naprostá spolehlivost v režimu vytápění po celou topnou sezónu, tedy více než 230 dní v roce. Klimatizace musí spolehlivě fungovat i při teplotách −15 °C. Jen málo klimatizací je vyvíjeno na chladné evropské podnebí. Většina se vyrábí a vyvíjí v Asii. Oproti tomu Daikin má vývoj a výrobu v Evropě. Jeden z největších výrobních závodů na výrobu klimatizací je v Plzni. Klimatizace Daikin mají garantovaný výkon a účinnost i při teplotách −15 °C, některé dokonce i do −25 °C.

Účinnost a nízké provozní náklady. „Pokud klimatizaci používáte pouze pár dní v roce ke chlazení interiéru, nebude rozdíl mezi levnou a kvalitní klimatizací v provozních nákladech v řádů desetitisíců. Pokud s ní však i vytápíte, pak s kvalitní klimatizací desetitisíce ročně opravdu uspořit můžete,“ upozorňuje Vladimír Macháček zodpovědný za prodej rezidenčních výrobků Daikin. „Daikin nabízí vysokou účinnost, a tedy levný provoz, takže se vám pořizovací náklady zase brzy vrátí,“ doplňuje.

Klimatizace k vytápění se obvykle instaluje do všech obytných místností (ne třeba jen do ložnice, kterou chceme v létě vychladit). Jde o tzv. multisplit, kdy je k jedné venkovní jednotce připojeno hned několik jednotek vnitřních. Zvláště při tomto zapojení oceníte spolehlivé, tj. bezporuchové jednotky.

Zdroj: Daikin