Městy Koruny Vysočiny s kouzelnými průvodci – putování pro malé i velké cestovatele

Vydejte se s dětmi na dobrodružnou výpravu po městech Koruny Vysočiny. Během putování navštívíte a podrobně prozkoumáte Bystřici nad Pernštejnem, Nedvědici, Jimramov, Nové Město na Moravě a Žďár nad Sázavou. Výpravu můžete pojmout jako jednotlivé výlety, nebo strávit na Vysočině několik zajímavých dní a projít všechny zastávky najednou. Děti si určitě zamilují krásně ilustrované průvodce vaším putováním – v Bystřici vás doprovodí přátelský Zubřík, v Nedvědici neposedné Medvídě, v Jimramově Brouček a Beruška, v Novém Městě sympatický Pasáček a ve Žďáru veselý Kapr. Před každým výletem si můžete vytisknout hrací kartu, nebo si ji vyzvednout v turistických informačních centrech měst Koruny Vysočiny (v Jimramově na úřadě městyse nebo v Síni rodáků). Na hrací kartě je vyobrazen vždy příslušný průvodce městem. Zjistíte na ní otázku, na kterou budete hledat odpověď. Nechybí ani tipy, kde se občerstvit a co ještě zajímavého v daném místě navštívit. V každém z měst na vás čeká vždy osm zastávek, kde musíte splnit zajímavý úkol. Nemusíte se obávat, že byste jednotlivé zastávky nenašli, na každé kartě je jejich přehledná mapka, která obsahuje i QR kód.

Zubří země Bystřice nad Pernštejnem

Bystřice nad Pernštejnem má ve znaku půlku černé zubří hlavy a Zubřík bude tedy vaším průvodcem při objevování místních zajímavostí. Budete se snažit zjistit název jednoho z hradů v zubří zemi. První zastávka vás zavede k vlastivědnému městskému muzeu. Pokud se ho rozhodnete navštívit a prohlédnout si místní expozice (např. Živé ryby Vysočiny, Mineralogie, Stará škola), počítejte s asi hodinou navíc. K druhé zastávce pokračujte k Parku horníků. Neobvyklá expozice připomíná dobývání uranu na Bystřicku. Při dalším putování si můžete prohlédnout sochu našeho prvního prezidenta T. G. Masaryka od V. Makovského, městská sportoviště, amfiteátr, kostel sv. Vavřince a kašnu se sousoším Cyrila a Metoděje. Jednu ze zastávek tvoří Depozit veterán TATRA klub, kde si můžete prohlédnout nejrůznější historické automobily.

Pamětní desky Jimramova

Brouček s Beruškou vás provedou malebným městysem Jimramov, kde je prý nejvíce pamětních desek na počet domů. Budete se snažit zjistit, který jimramovský rodák stvořil vaše dnešní průvodce. Sedm zastávek se nachází u domů slavných rodáků či někdejších obyvatel městečka (V. Dobiáše, J. Laštovici, J. S. Gutha–Jarkovského, Richarda hraběte Belcrediho, bratrů A. a V. Mrštíkových a M. J. Sychry). Osmá je u sochy Broučka od J. Urbana.

Velký poklad v Nedvědici

Zde budete mít spolu s Medvídětem těžký úkol – zjistit, kdo našel a vrátil ukradený stříbrný poklad. V turistickém informačním centru se s vaším průvodcem a jeho kamarády můžete i vyfotit.cPátrání začne u hasičské zbrojnice, pokračovat budete k pomníku obětem první světové války. Během třetí zastávky se můžete osvěžit – nachází se totiž u Císařské studánky. Poté se vydáte přes vlakové nádraží a sokolovnu až k šesté zastávce – přírodní zahradě. Sedmá zastávka, stejně jako ta druhá, také připomíná válku, tentokrát ale druhou světovou – tvoří ji totiž tzv. Stolperstein, v češtině nazývaný Kámen zmizelých. Jedná se o dlažební kostky, vsazované před domy obětí holocaustu a nacismu. A konečně osmá zastávka je u místní radnice.

Hejkalova hádanka v Novém Městě na Moravě

Místní průvodce Pasáček potřebuje vaši pomoc. Neví si rady s hádankou od strašidla Hejkala, které žije v lese Ochoze. Putování vás povede přes tři kašny, dva rodné domy významných osobností a jeden kostel (sv. Kunhuty). Zastávka je i u Horáckého muzea, kde si můžete vyzkoušet zvětšené kopie lidových hraček, prohlédnout si první Zlatou lyži (trofej ze stejnojmenného závodu) a mnoho dalších zajímavostí. Další zastávku tvoří Horácká galerie, kde můžete zhlédnout díla nejvýznamnějších místních umělců i další expozice, nebo se zúčastnit různorodých workshopů, edukačních programů či kulturních akcí.

Proplouvání Žďárem nad Sázavou

Žďár míval kdysi ve znaku kapra, protože je v tamních rybnících chovali cisterciáčtí mniši. A kapři se tu chovají dosud, není proto divu, že místním průvodcem je právě Kapr. Ten vám pomůže zjistit, kdo inicioval stavbu poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, významné památky zapsané na seznamu UNESCO. Putování Žďárem vás zavede na náměstí Republiky, kde se nachází hned čtyři zastávky. Můžete při nich prozkoumat Starou radnici, jeden archeologický nález, který vám nesmíme prozradit, plastiku delfína, na níž se rády fotí děti, a kašnu Pěti pramenů, která symbolizuje pět řek pramenících ve Žďárských vrších. Dále si při výpravě městem prohlédnete sgrafita K. Němce, lavičku partnerství a historickou tvrz, kde se nachází muzeum. Výlet můžete zakončit odpočinkem a piknikem v parku Farská humna u řeky Sázavy.

Více tipů na výlety na korunavysociny.cz