Jak nenaletět energošmejdům, a opravdu ušetřit

Se zimou za dveřmi končí období poklesu cen energií. Konkurenční boj mezi dodavateli se zintenzivňuje, a vrací se i některé nekalé praktiky. Ušetřeno.cz radí, jak se jim vyhnout a najít skutečně výhodnou nabídku.  

Od konce léta viditelně stoupl zájem spotřebitelů o přenastavení svých smluv či sjednání nových, čemuž dodavatelé šli naproti ať již opravdu, či jen zdánlivě výhodnými nabídkami. Stávající zákazníky se snažili udržet mírně sníženými, takzvaně retenčními cenami, případně různými bonusy a výhodami. A nové klienty se pokoušeli nalákat na atraktivní akviziční ceníky. V tuto chvíli mají domácnosti letos poslední šanci získat zajímavější nabídku, a přetahovaná o zákazníky se tak vyostřuje. 

Jak ale odlišit poctivého dodavatele od energošmejda? Podle odborníků Ušetřeno.cz je třeba se vyvarovat následujícím praktikám.  

Podomní prodejci 

Z čistého nebe zaklepou na vaše dveře s nabídkou kontroly plynového kotle nebo vytápění. Když už jsou u toho, prohlédnou si vaše smlouvy s dodavatelem energií, a před odchodem si nechají podepsat „potvrzení“ o proběhlé kontrole. Zejména starší lidé ochotně podepíší papír, který je ve skutečnosti smlouvou s novým dodavatelem. Přestože je tento druh prodeje zakázán, občas se stále vyskytuje. 

Nucení k podepsání plné moci 

Dalším trikem je tlak na podepsání plné moci, která energošmejdům dovoluje sjednat za vás dodavatele a inkasovat provizi. Také tato praxe byla zákonem omezena, ale ještě k ní dochází. Snižují se k ní i nepoctivé srovnávače cen, zatímco u důvěryhodných srovnávačů uzavíráte smlouvu přímo s dodavatelem a vystavovat plnou moc proto netřeba.

"Vybereme dodavatele společně!" 

Další problematickou praxí, která byla v minulosti častější, je skrývání se energošmejdů za spotřebitelské organizace. Ty slibovaly výběr nejlepšího dodavatele prostřednictvím společné iniciativy, a mnohdy se jim skutečně podařilo získat výhodnou nabídku. Zpravidla však od malého dodavatele s nejistou budoucností, který později zkrachoval a klienti byli nuceni přejít k dodavateli poslední instance (DPI), což znamenalo výrazné zvýšení nákladů. 

Kouzlení s čísly  

Většina lidí se obtížně orientuje v cenících dodavatelů, což energošmejdi dokáží umně využít. „Teď platíte zálohy 2500 Kč, u nového dodavatele budete platit jen 2100 Kč. Tak nad čím ještě přemýšlíte?“ Výši obchodní složky v rámci ceny od nového dodavatele však energošmejd spotřebiteli zatají, pouze nastaví nižší zálohy. Zdánlivou úsporu pak domácnost zaplatí na vyšším nedoplatku při ročním vyúčtování. 

„Vždy je lepší podezřele výhodné nabídky konzultovat s někým, kdo se vyzná, nebo ještě lépe navštívit důvěryhodný srovnávač, kde vám specialista rád nezávisle poradí. To samé platí v případě, kdy jste nuceni podepsat plnou moc,“ zdůrazňuje Tomáš Vrňák, energetický analytik Ušetřeno.cz. „Zdravá míra opatrnosti je ale namístě i vůči důvěryhodným dodavatelům. Zejména retenční nabídky zní na první poslech dobře, protože klient nemá přehled o cenách napříč trhem, ani nemá přístup k neveřejným ceníkům dodavatelů. Proto nejjednodušším způsobem, jak získat nejlepší nabídku, je využití služeb důvěryhodného srovnávače, kde mezi vybranými dodavateli jsou i ty jinak neveřejné nabídky,“ uzavírá Vrňák. 

O Ušetřeno.cz

Portál Ušetřeno.cz umožňuje spotřebitelům rychle a jednoduše srovnávat ceny energií napříč dodavateli, stejně jako ulehčuje výběr různých finančních produktů včetně půjček a hypoték či spoření, nebo mobilního operátora. Stačí do kalkulačky vyplnit požadované informace. Specialisté Ušetřeno.cz poté pomohou při výběru nejoptimálnější varianty.