Skutečný a šokující příběh největšího podvodu se zlatem v porevoluční historii

V roce 2018 se ´smrtí´ hlavního aktéra uzavřel příběh jedno z největších podvodů se zlatem v České republice. Celková škoda je odhadovaná na téměř 300 000 000 korun.Tento příběh napsal režisér, scénárista Libor Adam (velkofilm Můj příběh) se svým kamarádem a očitým svědkem a také poškozeným v celé kauze Zdeňkem Dýčkou. Tento muž přišel v největší podvodné kauze se zlatem v novodobé historii o značnou částku peněz a málem i o svou existenci.

„Přišel jsem zhruba o 10 milionů korun. Nestydím se za to přiznat to, protože šlo o investici. Ta mne stála nejenom tu částku, ale málem i můj život. Začínal jsem opět od nuly, dnes se na to už umím dívat i s nadhledem a lehkým humorem,“ přiznal Zdeněk Dýčka na křtu knihy v Art-n-Coffe v pasáži ČNB, kde kmotry byly herečky, dabérky a bývalé dětské herecké hvězdy Regina Řandová a Miriman Chytilová a moderátorka TN na Nově Veronika Petruchová.

„Jedná se o románové pojetí absurdního příběhu, který se stal teprve před pár lety. A protože hlavní viník údajně zemřel, není koho stíhat,“ řekl hlavní iniciátor knižního projektu Libor Adam s tím, že existuje už i filmový scénář, který čeká na zpracování. „Pokud seženeme peníze, natočíme to,“ podotkl Libor Adam.

Jeho kolega Zdeněk Dýčka, který je jedním z poškozených v kauze s 300 milionovou škodou přiznává, že z počátku byla snaha vydělat poměrně jednoduše velmi slušnou částku.

„Byl jsem naivní, důvěřivý, možná hloupý. Co mě těší, že nejsem jediný, vždyť v tom byly desítky a desítky lidí. Podobných či jiných případů jsou jen u nás stovky. Stát se to může opravdu téměř každému,“ podotkl.

„Tento příběh jsme napsali proto, aby se na tento obrovský podvod nezapomnělo, protože policie vše odložila. A nikdo další, mimo jednoho soudního sporu podvedeného klienta s bankou, se tím už nezabývá. Vyslechli jsme svědectví několika přímých účastníků, prohlédli dokumenty a také pořad z „vyšší společnosti“ jedné komerční televize. Proto vznikla tato kniha, aby pomohla aspoň jednomu člověku ochránit svůj majetek a čest,“ říkají autoři.

Kniha je vyprávěna románově a současným jazykem. Možná přijde někoho trochu víc tvrdá. „Je to ze života a život, jak víme všichni, je tvrdý,“ dodal Libor Adam.

Malá ukázka:

„Ježiš, ahoj Darino, seš to fakt ty?“ pořád tomu nemohl uvěřit. Vstal, jako kdyby mluvil s generálním ředitelem. Podíval se kolem sebe a všimnul si, jak se na něj všichni okolo ze svých chlívků podívali. Hned si zase sedl a už věděl, že mu vidí jen temeno hlavy. Zatím bez známek prořídlého náměstíčka. Zatím!

„Slyším, že jsi pořád v bí ár sí?“ Darina měla opravdu příjemný hlas.

„Stále. A co ty? Jak se máš?“ klepal se mu hlas a nevěděl, jak pokračovat.

„Víš, proč volám?“ zeptala se Darina.

Mirek asi tušil, ale zalhal: „Nevím.“ „Měla bych pro tebe něco fakt zajímavýho. Dělám nový byznys a vzpomněla jsem si na tebe. Vždycky tě fascinovalo zlato, je to tak?“

Miroslav si oddechl, že po něm nechtěla nějakou náhradu za to, co se jí stalo

Foto: Jaroslav Hauer