Dřevaři vstupují do roku 2024 s optimismem. Oboru by pomohla statečná zelená banka

V roce 2023 bylo české stavebnictví kvůli nepříznivým ekonomickým vlivům v poklesu. Negativní vývoj neminul ani oblast výstavby ze dřeva. Aktuální trend klesajících úrokových sazeb hypoték by však měl pomoci situaci v letošním roce zlepšit. Co dalšího by rozvoji segmentu pomohlo a jak majitelé dřevostaveb vnímají problematiku monitoringu vlhkosti? To rozebírá ve svém komentáři Miroslav Veselý, CEO společnosti SENZOMATIC.

Klesající úrokové sazby vzbuzují optimismus

Výrazná inflace a vysoké úrokové míry na hypotékách nepřinesly v minulém roce velkou chuť pouštět se do nových dřevostavitelských projektů. Celý závěrečný kvartál roku 2023 však úrokové míry klesaly a počet schválených žádostí naopak rostl. Pro obor to znamená pozitivní startovací bod a důvod k opatrnému optimismu.

Na trhu se již objevují hypotéky s úroky pod 5 procent, dokonce už vídáme i nabídky s úroky kolem 4,5 procenta. Těžko lze ale v dohledné době očekávat sazby na úrovni 1,7 procenta, jak tomu bylo před několika lety. Domníváme se však, že hranici 4 procent se časem podaří pokořit. Tím, na co my „dřevaři“ tak trochu čekáme, je „statečná zelená banka“, která by své klienty bonifikovala, když se rozhodnou pro dřevostavbu, a poskytla jim výrazně menší úrok s opravdovou, konkrétní a matematicky vyčíslitelnou hodnotou.

Nástup vícepatrových dřevostaveb teprve přijde

V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive na dvanáct metrů. Legislativa by se však měla už brzy změnit. Developeři chtějí kvůli ekonomické výnosnosti projektů stavět na koupených pozemcích vysoké bytové domy. Důvodem je profit plynoucí ze stavby například o osmi patrech, namísto o čtyřech. Rezidenční projekty využívající jako primární stavební materiál dřevo se u nás sice stále objevují spíše sporadicky, ale na trhu už můžeme vidět první zajímavé projekty a jejich počet bude dále narůstat. Časem by se tak u nás proto mohly vyskytovat až osmdesát metrů vysoké dřevostavby.

Vlhkost v dřevostavbách bude i nadále velké téma

S ohledem na nastolený trend omezování produkce emisí a nutnost přeměny sektoru stavebnictví v mnohem udržitelnější obor, než jakým je dnes, je dřevo materiálem budoucnosti. Voda, respektive její mikro úniky a s tím spojená nadměrná skrytá vlhkost, je v zásadě tím jediným, co je u budov s vyšším podílem dřeva nutné systematicky hlídat. Data je nezbytné pravidelně vyhodnocovat a včas řešit začínající problémy, aby se nezvětšovaly, nerozšiřovaly a nenapáchaly nenávratné škody.

Těší nás, že stále více majitelů dřevostaveb v Česku chápe důležitost monitoringu vlhkosti jako strategického kroku pro prodloužení životnosti objektu. Senzomatic zároveň nechrání jen čisté dřevostavby, ale i veřejná, komerční a rezidenční centra nebo bytové domy. Třeba u bytových domů, kde se cena za službu rozpočítává mezi jednotlivé majitele bytových jednotek, se hovoří o nákladech na úrovni několika desítek korun měsíčně na domácnost. To za ochranu majetku a zejména vlastního zdraví z našeho pohledu určitě stojí.