Obrňte svojí pokožku přirozenou kožní bariérou

Konec zimy a s ním i pozvolný přechod do jara je tady! Vlivy takzvaného přechodové období a s ním i střídání chladného a teplého počasí a zažívání teplotních skoků pociťujeme na vlastní kůži, a to doslova. Přechod ze zimy do jara totiž neznamená jen postupné odkládání vrstev oblečení, ale představuje i skutečnou zátěž pro naši pokožku. Právě v tomto ročním období dochází ke zhoršování projevů řady kožních onemocnění, zvýšení citlivosti kůže i k dehydrataci, kdy až 50 % populace trpí určitou formou suchosti pokožky.  Důvodem problému je zpravidla narušená funkce kožní bariéry, tedy schopnost zadržovat v pokožce vodu a chránit kůži proti vnějším vlivům prostředí. A právě porucha kožní bariéry vede k prohloubení nebo vzniku řady kožních onemocnění. Zjistěte proto, jestli nepatříte mezi rizikovou skupinu a jak s kožními problémy bojovat.

Pro všechny, kteří trpí citlivou, suchou nebo jinak narušenou a nemocnou kůží je náročný čas přelomu zimy a jara skutečným utrpením. V této době se totiž výrazně zhoršují kožní onemocnění jako je atopický ekzém nebo lupénka. Trpí také osoby s citlivou a suchou pokožkou, a dokonce i část populace, která běžně se suchostí kůže nemá potíže, zaznamenává v této době nepříjemné pnutí, zvýšený počet oděrek a záděr nebo prasklin. Počet osob, které v aktuálním čase bojují s některou formou suché kůže je až alarmujících 50 %.

Kůže a její bariérová funkce

Zdravá kůže disponuje plně funkční kožní bariérou. Ta totiž brání průniku škodlivin, a naopak udržuje hydrataci kůže. Jednoduše řečeno - kožní bariéra by měla být jakousi ucelenou ochrannou vrstvou, která je zodpovědná za zdraví a vitalitu naší kůže. Doprovodným jevem mnoha kožních onemocnění (např. ekzémů, ale i suché, podrážděné nebo přecitlivělé pokožky) je právě narušení této bariéry.

Přelom zima a jara je pak pro pokožku problematický ještě z jednoho důvodu. V tomto období se totiž vlivem střídání suchého a chladného počasí s teplejším tvoří v kůži nejméně ceramidů, což jsou látky podílející se na hydrataci a pružnosti pokožky.

Skutečnost, že má naše pokožka narušenou bariérovou funkci poznáme zcela jednoduše. Kůže je sušší než v jiných ročních obdobích, více pne, často je popraskaná nebo se olupuje. A to už je jen krůček k tomu, aby díky menším trhlinkám nebo rankám do pokožky pronikaly škodliviny a nežádoucí mikroorganismy, které vyvolávají řadu kožních problémů. Od nepříjemného svědění přes zarudnutí až třeba po mikrobiální ekzém.

Rizikové skupiny obyvatelstva
Malé děti – ekzémové projevy, suchá kůže, plenková dermatitida (opruzeniny v místech vlhké zapářky)
Starší lidé – ekzémové projevy, nižší hydratace pokožky, suchost kůže
Osoby trpící ekzémy, lupenkou, hypersenzitivní a přecitlivělou pokožkou, otoky, svěděním a zarudnutím kůže
Osoby po kožních zákrocích a osoby s extrémně suchou a popraskanou pokožkou
Obecně ženy nad 35 let a muži nad 45 let mají vyšší sklon ke vzniku suché pokožky

Jak obnovit kožní bariéru

Narušená kožní bariéra a stále se zvyšující počet osob trpících různými kožními potížemi jednoznačně spadá do kategorie civilizačních chorob. Je proto nezbytné pečovat o pokožku a kožní bariéru co nejrychleji obnovit. Díky její obnově se totiž pokožka takzvaně „uzavře“, což zabrání pronikání škodlivin do kůže, ale i naopak úniku vody a podpoří přirozenou hydrataci pokožky. Rovněž se omezí dráždění kůže a dojde k navrácení její pružnosti.

Pro osoby trpící citlivou kůží ale i dalšími kožními problémy je obnova kožní bariéry zcela nezbytná. Jen tak totiž lze jejich problémy řešit, díky kožní bariéře se mohou onemocnění zlepšovat a hojit se, protože kožní bariéra je jakýsi „štít“, který brání pronikání všech dalších škodlivin do kůže a tím i do organismu jako celku.

Nejsnazším a nejrychlejším způsobem obnovy kožní bariéry je využití takzvaných bariérových krémů. Ty jsou dostupné například i v lékárnách a díky jednoduché aplikaci a snadnému vstřebání dovedou kůži účinně ochránit, ošetřit a obnovit její narušenou bariéru (např. 2Derm Transparent). Pomohou zejména bariérové krémy na bázi zinku, které po aplikaci vytvoří na kůži speciální náhradní bariérový systém, přirozenou vrstvu, která se svým složením blíží lidské kůži. Narušená pokožka se tak může hojit, regenerovat a postupně obnovit svoji přirozenou bariéru.

Co je to kožní bariéra?

Kůže svojí kožní bariérou „odděluje“ a chrání člověka před nežádoucími vlivy vnějšího prostředí, brání úniku vody, ale současně ho s životním prostředím „spojuje“ a reguluje vstup a výstup látek z kůže a do ní. „Kožní bariéra je pro člověka druhově specifická, podobně jako např. mozek. Představují ji, při určitém zjednodušení, kožní buňky, mezibuněčné kožní tuky (lipidy) a voda. Představit si ji lze jako cihly a maltu, kdy cihly jsou kožní buňky a malta jsou lipidy a voda. Při porušení bariéry dochází ke snížení obsahu lipidů a vody, kůže se vysušuje a stává se zranitelná. Dochází k prostupu cizích látek a ke zvýšení pravděpodobnosti vzniku mikrobiálních a plísňových infekcí a ke zhoršení mnoha kožních onemocnění,“ vysvětluje RNDr. Josef Skalník z For Life & Madaga.