Olomoucká muzikálová Dolly má kouzlo, osobitost a řadu překvapivých momentů

Hello, Dolly! je jeden z nejpopulárnějších broadwayských muzikálů, jehož děj se točí kolem šarmantní a podnikavé vdovy Leviové. Jak známo, živí se jako dohazovačka a dokáže téměř cokoliv - i podmanit si srdce nedostupného muže. I když má muzikál plejádu půvabných písní, pojali tvůrci Moravského divadla v Olomouci inscenaci poněkud netradičním způsobem.

I když premiéra proběhla 7. října 2022, představení má i na prknech Moravského divadla v Olomouci stále ohromný úspěch. Jak by ne, když muzikál disponuje příběhem, vtipem a svěží hudbou, která posouvá děj až k bombastickému finále. V případě olomouckých tvůrců se sice děj neodehrává v tradičním pojetí, tak jako tak má představení kouzlo, řadu překvapivých momentů i jakýsi další rozměr.

Nelze opominout ani humor či suverénní lehkost protagonistů ať už je to Natálie Tichánková a Petra Zindler, což jsou dámy, které v titulní roli alternují, nebo Petr Martínek a Jiří Přibyl, kteří představují Horáce Vandergeldera. A tak by šlo pokračovat ve výčtu dalších účinkujících, kteří dávají inscenaci neodolatelné výkony. Dalším silným článkem inscenace je choreografie a výprava stejně jako souhra orchestru, sboru a baletu Moravského divadla Olomouc.

Olomoucké představení zavádí diváky do hollywoodských filmových ateliérů, kde sledují zákulisí, přípravy scén, ale i vztahy mezi herci a štábem. Na jevišti se tak rozehrávají dva paralelní světy – jeden reálný a druhý muzikálový. Režisérka Andrea Hlinková nabídla romantickou komedii plnou komických situací a nádherných melodií, kterou okořenila linkou filmového natáčení a svěže oživila muzikálovou linku olomoucké scény!

Předlohou k libretu muzikálu Hello, Dolly! byla divadelní komedie Thorntona Wildera Dohazovačka. Děj se odehrává v malém městečku, je zalidněn řadou věrohodných lidských charakterů a je vlastně beneficí herečky, jež ztělesňuje titulní roli. Mazaná dohazovačka najde štěstí sama, když si samorostlého zákazníka, jemuž má najít nevěstu, nakonec vybere pro sebe. O tom je ostatně i muzikál Hello, Dolly!, který stvořili Jerry Herman (hudba i texty písní) a Michael Stewart (libreto), přičemž český překlad je dílem tvůrců Iva Osolsobě a Alexandera Kozáka.

V Česku se prvně muzikál uváděl v Hudebním divadle v Karlíně (zatímco v šedesátých letech roli Dolly Leviové ztvárnila Nelly Gaierová, v osmdesátých letech Laďka Kozderková a v dalším desetiletí Jitka Molavcová) a od té doby se zabydlel na mnoha českých jevištích. Autor článku viděl nejen již zmíněnou Jitku Molavcovou, ale ve stejné roli i Jaroslavu Tihelkovou (Slovácké divadlo Uherské Hradiště) nebo Helenu Vondráčkovou (Nová scéna Bratislava).

I když jeden z největších broadwayských muzikálů Hello, Dolly! sklízí úspěchy na divadelních prknech od roku 1964 (proslavila ho zejména filmová verze z roku 1969 s Barbrou Streisand v titulní roli a ústřední píseň v podaní Louise Armstronga), ani po šedesáti letech nepatří do muzea. Nesmrtelná hudba, tóny života a kreativní režisérská osobnost může dát dílu osobitost a originalitu, což je i případ titulu, který se hraje v Moravském divadle Olomouc.

Robert Rohál

Foto: MDO