Před rokem vyhořela rozhledna KČT na Vlčí hoře. Sbírka Donio a dobrovolnický projekt Stezky z lásky pomohou místo obnovit

Přesně před rokem, v noci na 4. dubna, zachvátil rozhlednu Klubu českých turistů a přilehnou chatu v srdci Českého Švýcarska rozsáhlý požár. Chatu se hasičům zachránit nepodařilo, věž rozhledny na Vlčí hoře požár přežila. Na její obnovu se doslova po stokorunách složili lidé a na sbírku Donio.cz poslali bezmála 600 tisíc korun. Brzy se přidala i pomoc v podobě dobrovolnických brigád v rámci projektu Stezky z lásky, díky čemuž mizí spáleniště a suť bývalé chaty a zvelebuje se okolí. Rozhledna tak bude připravena na své letošní úctyhodné jubileum – dne 11. května oslaví 135 let od svého otevření. 

„Velké díky patří všem dobrovolníkům, kteří se již dvakrát v rámci projektu Stezky z lásky pustili do vyčištění spáleniště a odstranění sutě na Vlčí hoře,“ říká Václav Hieke, předseda KČT Krásná Lípa. Brigády po zimní pauze pokračují od dubna. „Letos budeme zde na Vlčí hoře pokračovat v likvidaci spáleniště, třídění materiálu a vynášení sutě, aby se jedna z nejkrásnějších rozhleden opět stala magnetem zážitků a zalesněný vrch zase příjemným místem. Začínáme v sobotu 6. dubna, pokračovat budeme ještě 27. dubna a 4. května. Na místě rozhledny také vrcholí stavební práce, aby se vše stihlo do květnových oslav,“ říká Sváťa Mejvaldová, jedna z organizátorek brigád Stezky z lásky.

Dobrovolnický projekt na obnovu turistických míst a stezek vstupuje do svého druhého ročníku. Celorepubliková iniciativa si klade za cíl zlepšovat a obnovovat turistické trasy, lávky, studánky, útulny, odpočívky a další místa, na kterých se projevil zub času a potřebují opravit. Za iniciativou stojí Klubu českých turistů společně s partnery RegioJet a Kofola.  

V loňském roce se do projektu zapojilo přes 250 dobrovolníků, kteří se zúčastnili 15 brigád a společně opravili 27 kilometrů turistických tras. Tento úspěch nás motivuje k další práci a rozvoji projektu s cílem zapojit ještě více lidí a obnovit více lokalit,“ říká Jiří Homolka, předseda Klubu českých turistů. 

O dobrovolníky nouze není, ale každá ruka je dobrá. Někteří pořadatelé hlásí vyčerpanou kapacitu, jinde jsou ještě místa volná. První letošní brigáda se již uskutečnila v jižních Čechách, další jsou v plánu během dubna a května v Českém Švýcarsku, Českém ráji, Středočeském kraji nebo v Krkonoších. „Letošní rok jsou plánovány přibližně dvě akce každý měsíc, konají se od března do listopadu po celé ČR. Nabízíme unikátní příležitost zapojit se do smysluplné práce v přírodě, která je otevřená všem věkovým kategoriím,“ zve do projektu Jiří Homolka z KČT.  

Práce mají různý charakter podle zdatnosti dobrovolníků – od jednodušší údržby a čištění okolí, až po práci se dřevem a motorovou pilou. Účastníky nečeká ale jen práce. Mohou se těšit na kolektiv bezva lidí s podobnými zájmy. Pro dobrovolníky je zajištěno ubytování na turistických chatách, stravování a večerní zábava u ohně.  

Místa brigád vybírá Klub českých turistů. Navrhovat je mohou i samotní turisté, a to prostřednictvím webu www.stezkyzlasky.cz. Cílem projektu je pomoci v lokalitách, kde potřebují zapojit veřejnost do dobrovolnických brigád, ale i navrhnout další místa, kde například může vzniknout alternativní stezka vedle asfaltové cesty.

Jarní brigády Stezky z lásky

  1. dubna

Chata Prašivá v Beskydech: Natírání rozcestníků, informačních tabulí, stolů a laviček, úpravy kolem chaty   

  1. dubna

Rozhledna Vlčí hora, České Švýcarsko: Obnova místa po požáru

Prachovské skály, Český ráj: Budování tábořiště s letní loukou a bylinkovou zahrádkou

  1. května

Rozhledna Vlčí hora, České Švýcarsko: Obnova místa po požáru

  1. května

Krkonoše: Oprava cest na hřebenech

  1. května

Džbán na Rakovnicku: Oprava stezky po menhirech