Protest studentů vinařství proti spotřební dani na víno v Mikulově

My, vinařská mládež Jižní Moravy, studenti středních a vysokých vinařských škol, jsme se dnes sešli, abychom vyjádřili náš nesouhlas se současným děním v souvislosti s pokusem o zavedení spotřební daně na víno.

Spotřební daň na víno by zlikvidovala moravské vinařství a tím pádem i naši budoucnost. S tímto oborem jsme generačně a existenčně spjati. Jsme budoucí správci mnohasetleté tradice vína na Jižní Moravě. Tuto budoucnost si vzít nenecháme.

První protest proběhl nenásilnou formou na hlavním tahu Brno-Vídeň v Mikulově. Probíhal způsobem, že přes 35 studentů střední vinařské školy Valtice a zahradnické fakulty Mendelu přecházelo přes přechod u kruhového objezdu a tím zpomalovalo dopravu. Současně měli transparenty vyjadřující absolutní nesouhlas se zavedením spotřební daně na víno.

“Vyzýváme politiky, specielně ministra zemědělství, aby razantně hájil naše zájmy. Více než 80% vína se prodá do 100,- Kč. Pokud se zavede spotřební daň, tak společně s marží obchodníka a DPH se víno reálně zdraží o cca 50,- Kč. Z toho důvodu se moravské víno stane neprodejným!” říká Marek Dlabaja, student střední vinařské školy.

“V naší obci všechny živí víno, ať už přímo či nepřímo. Už teď je situace velmi špatná. Máme úvěry, hypotéky, půjčky. Když nebudeme prodávat víno, tak přestaneme existovat. A takových vesnic jsou tady stovky. Politici rádi mluví o podpoře venkova ale reálně mu škodí. Proto jsme přišli a asi ne naposledy.” říká Marie Šlancarová, studentka Mendelovy univerzity.

O dalších protestech se bude jednat.

Marie Šlancarová