S Investičním programem inspirovaným prestižními americkými univerzitami mohou Češi nově dosáhnout na daňové zvýhodnění

Přední tuzemský obchodník s cennými papíry Colosseum oznámil, že jeho vlajkový Investiční program ivy je nově možné využívat také v režimu Dlouhodobého investičního produktu (DIP). Čeští investoři, kteří si program inspirovaný strategií zhodnocování peněz prestižních amerických univerzit zvolí pro zajištění na stáří, tak mohou s široce diverzifikovaným portfoliem dosáhnout vedle cíleného výnosu až 6 % p.a. také na daňové zvýhodnění až 48 tisíc korun ročně.

Vyhnout se nadměrnému kolísání portfolia o desítky procent a místo toho dlouhodobě a stabilně zhodnocovat investice při vyváženém ročním cíleném výnosu až 6 % p.a. Taková je strategie unikátního Investičního programu ivy, při jehož tvorbě se český obchodník s cennými papíry Colosseum inspiroval u elitních amerických univerzit z takzvané Břečťanové ligy (Ivy League). „Prestižní a bohaté školy jako Harvard, Princeton či Yale se při investování nechtějí a nemohou pouštět do příliš velkého rizika. Od svých investic potřebují dlouhodobě stabilní výkonnost, aby mohly trvale financovat vzdělávací, vědecké, výzkumné či stipendijní programy s vysokou přidanou hodnotou. Protože se jejich investiční přístup v minulosti mnohokrát osvědčil, řekli jsme si, že by stálo za to se u Ivy League inspirovat a nabídnout podobné investiční principy i českým investorům, třeba jako strategii pro zajištění na stáří,” popisuje Patrik Novotný, investiční stratég společnosti Colosseum.

Vedle dlouhodobého investičního horizontu a pestrého portfolia složeného z akcií, ETF fondů, dluhopisů, komodit, nemovitostí a dalších aktiv rozprostřených napříč globálními i lokálními trhy mohou navíc nyní investoři využít u programu ivy také režim DIP. Jde o letošní novinku ve státní podpoře zajištění na stáří, která umožňuje investorům odečíst si od daňového základu až 48 tisíc korun ročně. „Zařazení programu ivy do režimu DIP ještě umocňuje jeho hlavní výhody pro konzervativní či vyvážené investory, jako je optimalizovaný poměr výnosu a rizika či doplňování portfolia o aktiva, jež jsou vůči výkyvům na finančních trzích odolnější než samotné akcie či burzovně obchodované fondy,” vysvětluje Novotný.

Další výhodou programu ivy je, že jeho stávající i noví klienti mohou svoje investice rozdělit na ty, které zařadí do režimu DIP a budou s nimi cílit na splnění zákonných podmínek pro daňové výhody (investovat alespoň po dobu 10 let a vybrat si prostředky nejdříve v 60 letech věku) a na ty, u kterých sice daňové zvýhodnění čerpat nebudou, ale mohou s nimi mířit na kratší časový horizont.

Investiční program ivy je k dispozici ve třech provedeních potfolia (money, balanced a dynamic), přičemž například ivy dynamic dosahuje ve srovnání s obdobnými konkurenčními produkty o více než třetinu lepší průměrné anualizované výkonnosti při až o polovinu menší rizikovosti odvozené z kolísání ceny. „Právě díky důrazu na ochranu hodnoty kapitálu ve spojení se schopností doručovat jedny z nejsolidnějších výnosů v kategorii vyvážených produktů je investiční program ivy vhodný pro dlouhodobé investice, které má smysl využívat v režimu DIP,” uvádí investiční stratég Patrik Novotný.

V režimu DIP je program ivy dostupný v rámci široké sítě investičních zprostředkovatelů a finančních konzultantů na základě vyplnění formuláře na webu dip.colosseum.cz. Režim DIP není nad rámec standardního ceníku ivy nijak zpoplatněn a převést do DIP svoje investice mohou částečně či zcela i stávající klienti. Colosseum navíc v rámci DIP již nabízí úspěšný realitní fond NEMO a do konce měsíce zařadí do tohoto režimu také produkt TOP ETF pro investory, kteří svou investiční strategii chtějí řídit sami.