Výstava Konec starých časů přináší v holešovském zámku kultivovanou podívanou

Wrbnové - Konec starých časů je název výstavy, která byla otevřena v holešovském zámku 10. května. Připravilo ji Městské muzeum a galerie Holešov a návštěvníci se leccos dozví o šlechtickém rodu Bruntálských z Wrbna, který na zámku žil v letech 1833 – 1948. Ve dvou sálech jsou k vidění nejrůznější předměty, dobové fotografie a vzácné atributy, které přibližují životy aristokratického rodu.

„Je to téma, které si zaslouží naši pozornost. Na příkladu této rodiny ukazujeme, jak se žilo za časů monarchie ve druhé polovině 19. století. Zčásti jsme vycházeli z našich sbírek, ale řadu vystavených předmětů jsme si museli zapůjčit prakticky napříč celou Českou republikou. Díky tomu se nám například podařilo získat dobové fotografie, o kterých jsme neměli ani tušení a které předtím nebyly nikdy publikovány,“ říká Renée Rudolfová, kurátorka výstavy a správkyně sbírkových fondů muzea v Holešově.

Návštěvníci ocení nejen cenné fotografie hraběte Vladimíra Mitrovského, který byl přítelem holešovského hraběte Rudolfa. Na dobových fotografiích ze sbírek hradu Pernštejna, je vidět Rudolf a jeho rodina stejně či interiéry holešovského zámku. Mimořádně zajímavá je i sbírka fotografií z fondu Moravského zemského archivu Brno. Tyto snímky si zájemci, které zajímá kus historie holešovského zámku, mohou prohlédnout v digitální podobě na interaktivních obrazovkách.

Výstavu dotvářejí i části zámeckého inventáře (je vidět i pohovka, ale i dobový snímek dokládající, jak na ní sedí hraběnka Barbora Wrbnová s hrabětem Jožim). Na výstavě může veřejnost vidět nádobí, ukázky dobové beletrie, oblečení, které je zapůjčeno ze soukromé svírky Jiřího Sauka, kolekci dámských klobouků z Muzea Novojičínska či originál dragounské blůzy z první světové války. Stejnou nosil hrabě Rudolf Ludvík z Wrbna, do kterého se v těch dobách ve Vídni zamilovala Barbora Wiedemannová, jeho pozdější manželka a „poslední holešovská hraběnka.“

Výstava přináší romanticky kultivovanou podívanou i zajímavé informace, což potvrzuje i zámecká průvodkyně Marta Doleželová: „Výstava představuje "pozapomenutý" šlechtický rod Bruntálských z Wrbna, hlavně tu větev Bruntálských, která má návaznost na Holešov. Mně osobně se nejvíc líbí ukázka nádobí s alianční erby Bruntálských a Wittelsbachů - ze svatby Rudolfa Kristiána a Elvíry princezny Bavorské, potom obrazy Terezie Marie Anny Chorynské z Ledské (první manželky Rudolfa Kristiána) a Comtesse Mono - její dcery, a nakonec například pečetě hrabat z Wrbna. Co se týče návštěvníků, tak kvitují s povděkem, že je tu něco, co doplňuje prohlídkový okruh, dámám se (samozřejmě) nejvíce pozdávají šaty, které jsou ukázkou módy na konci 19. století.“

Robert Rohál

Foto: Robert Rohál