Krupobití ničilo úrodu, škody jdou do desítek milionů

Bouřkové pásmo s místy až extrémním krupobitím poškodilo v pátek a v noci na sobotu zemědělské porosty. "Za škody vyplatíme klientům desítky milionů korun, krupobití zasáhlo spíše menší oblasti, ale s vysokou intenzitou," odhaduje Petra Martinková, ředitelka Agra pojišťovny.

Zasažené regiony kopírují postup oblačnosti - v pátek odpoledne hlásil škody jih Čech, především Písecko a části Jindřichohradecka, krátce poté i střední a severní Čechy. Jižní část pásma se pak přes Vysočinu přesunula na jižní Moravu, kroupy se vysypaly především na Třebíčsku a Znojemsku. V noci pak tyto bouřky postupovaly na severovýchod, poškození plodin eviduje Agra pojišťovna z Novojičínska a Ostravska.

Událost byla vyjímečná tím, že kroupy místy dosahovaly až obřích rozměrů. Škody páchaly ale i ty menší. Sklizeň obilovin ani řepky ještě nebyla zahájena, po těchto bouřkách toho na některých polích moc ke sklizni nezůstalo. "Porosty se letos obecně vyvíjely dobře, na rozdíl od předchozích let nechyběly srážky. Pro zemědělce je tedy taková událost o to bolestnější," dodává Petra Martinková.

Některé plodiny, jako je např. ozimý ječmen či jetel a trávy na semeno, dosahují v těchto dnech sklizňové zralosti. Stanovení škod v těchto případech spěchá. "Předpokládáme, že během pondělí a úterý hlášených škod ještě významně přibude. Naše týmy likvidátorů jsou připraveny," uzavírá Petra Martinková.