
Píchlé kolečko – horor všech maminek? Ne, když jste připravené!
Představte si to – slunečný den, pohoda, vyrážíte s miminkem na procházku. Užíváte si klidný čas s kamarádkou, klábosíte o životě, když tu najednou: pssssst! Ten zvuk zná každý, kdo má co do činění s nafukovacími koly. Ano, píchlé kolečko. A zrovna u kočárku, a ještě k tomu přední kolečko. Co teď?
Noční můra každé maminky. A většinou se to stane v ten nejméně vhodný moment, někde uprostřed lesa, daleko od silnice, civilizace nebo pomoci. Sama jsem máma. Ale taky jezdkyně rally, první Češka, která dojela Rally Dakar. Jezdila jsem seriály mistrovství Světa i Evropy na čtyřkolce, píchlou pneumatiku jsem zažila jen párkrát – a vždy jsem byla připravená. Proto i dnes, jako máma na mateřské, jezdím s kočárkem připravená jako na závody.
Mám kočárek Thule Glide 3 – je pro mě a mého půlročního syna spolehlivým parťákem. Bydlíme mimo město, žádné chodníky, žádné rovné silnice. Naše trasy vedou lesem, přes pole a zpevněné cesty. A právě proto jsem věděla, že jedna věc nesmí v kočárku chybět: antipich – malá tuba se směsí, kterou našroubujete na ventilek a během pár vteřin znovu jedete. Koupila jsem ji v Decathlonu – nezabere skoro žádné místo a vešla se mi pohodlně pod kočárek.
Doma si ze mě přítel dělal srandu, že to trochu přeháním. Ale holky, znáte to. Když dojde na krizovou situaci, tahle „zbytečnost“ je najednou poklad. Jako kdysi na čtyřkolce – tam jsem měla dokonce 4 tuby, přidělané na nárazníku.
A pak přišel ten moment…
Jdeme s kamarádkou naši oblíbenou trasu. Sluníčko, smích, dítě spokojené. A najednou: ten známý syčivý zvuk. Píchlé přední kolečko. Kamarádka na mě kouká vyděšeně – už si představuje, jak táhneme kočárek 6 kilometrů domů na zádech. Mě problesklo hlavou, tak zavoláme domu a necháme se odvézt s Toyotkou, kam zaparkujeme s torzem kočárku, v celku. Aniž bychom jej museli skládat.
Ale to teda ne! S klidem vytahuju tubu z Decathlonu, našroubuju ji na ventilek a během minuty je kolečko opravené. Stačilo jen lehce zmáčknout, směs i vzduch se dostaly dovnitř, kolečko se nafouklo a vypadalo, jako by se nic nestalo.
Pak jsem párkrát kolečkem převalila, aby se směs rovnoměrně rozlila, a opatrně jsme pokračovaly. Byla jsem překvapená, jak dobře to funguje – kočárek jel hladce, nikam netáhl, kolo bylo tvrdé. A co víc? Směs v kole vydržela několik dní úplně bez problémů. A ta malá tuba? Vystačí klidně na dvě použití. Zajímalo mě jak dlouho vydrží směs v kole aniž by to kočárek limitovalo. nechala jsem kočárek na sluníčku, jezdila jsem v dešti i hrubém terénu, a směs v kole vydržela 10 dní. A ona by asi vydržela i déle. Ale to už jsem raději neriskovala.
Samozřejmě, ideální je pak nechat kolečko opravit v cykloservisu, ale tahle první pomoc vám může zachránit den (a nervy). S kočárkem během měsíce v rámci tréninků naběháme a nachodíme cca 90 Km. A to nepočítám nákupy a normální provoz, jako jsou pochůzky při uspávání a odnášení tříděného odpadu, nebo při zalévání zahrady.
Moje doporučení?
Mějte vždy s sebou tubu antipich směs. Najdete ji v Decathlonu (dá se sehnat i jinde – Lidl, cykloshopy, na benzínkách…), nestojí moc, zabere minimum místa – a když ji budete potřebovat, budete si připadat jako superhrdinka. Protože když jde o dítě, pohodlí a bezpečí, je lepší být připravená než překvapená.
Maminky, buďte jako na Dakaru. Nepodceňujte malou věc, která může rozhodnout celý závod… nebo aspoň záchranu jedné procházky.
Olga „Ollie“ Roučková