
Čínské e-shopy prodávají sluneční brýle bez UV filtru. Jsou nebezpečnější než žádné brýle
Podle evropského komisaře pro spravedlnost Michaela McGratha nabízejí čínské e-shopy, dodávající i na český trh, nebezpečné výrobky – mezi nimi i sluneční brýle bez UV filtru, které mohou při nošení vážně ohrozit lidský zrak. Optometristé varují, že tmavá skla bez dostatečné ochrany mohou být paradoxně nebezpečnější než vůbec žádné brýle. Apelují proto na spotřebitele, aby brýle nakupovali pouze u ověřených prodejců.
Evropský komisař pro spravedlnost Michael McGrath pro list The Guardian uvedl, že ho šokovalo množství nebezpečného zboží, které se volně prodává na čínských e-shopech. Upozornil mimo jiné na sluneční brýle, které nedisponují UV filtrem a mohou tak uživatelům vážně ublížit.
Podle optometristky Petry Průchové z optiky Lentiamo je problém závažnější, než se může zdát. „Brýle s tmavými skly a nízkým nebo chybějícím UV filtrem způsobí rozšíření zornice a do oka tak propustí více škodlivého záření,“ varuje. Nosit nekvalitní sluneční brýle proto může být podle ní dokonce nebezpečnější než nenosit žádné. Dlouhodobé působení UV záření může způsobit vážná oční onemocnění jako šedý zákal, makulární degeneraci nebo spálení světločivných buněk na sítnici.
Zvláštní pozornost je třeba věnovat ochraně zraku u dětí. „Děti mají širší zornici a jejich nitrooční čočka má menší schopnost filtrovat UV záření než u dospělých. Paprsky tak snáze pronikají do oka, kde mohou způsobit jeho poškození,“ doplňuje Průchová. Podle ní může nevhodná ochrana v dětském věku vést ke zdravotním komplikacím v dospělosti, které se často projeví až po letech, kdy už je na řešení pozdě.
Jak se chránit?
Odborníci apelují na spotřebitele, aby při nákupu slunečních brýlí dbali na kvalitu a nakupovali u ověřených prodejců. „Jedinou 100% cestou, jak se nekvalitním brýlím vyhnout, je nakupovat v certifikovaných optikách – ať už kamenných či on-line. Pokud jde o e-shopy, čtěte si hodnocení na srovnávačích. V orientaci vám pomůže i cena – podezřele levné „značkové“ brýle mohou být padělky bez potřebné UV ochrany,” vysvětluje brand manažerka Lentiamo Michaela Kubínová. Některé značky, například Ray-Ban, také nabízejí na svých stránkách nástroje pro ověření pravosti prodejců.
Pokud si chce být zákazník jistý, že kupuje skutečně kvalitní produkt, měl by se orientovat podle evropských norem – například EN 1836 nebo označení CE, které garantují účinnou ochranu proti UVA a UVB záření.