
Jablko sváru aneb, když padá ovoce k sousedovi
Každoročně, když dozrávají jablka a hrušky, přibývá sousedských sporů. Zralé či nezralé plody padající ze stromu na sousedův pozemek bývají zdrojem menších i větších neshod. Komu jablka na pozemku souseda vlastně patří? Tak na to jsme pro vás hledali odpověď v občanském zákoníku.
Začneme citací § 1016 odst. 1 občanského zákoníku (zákon č. 89/2012 Sb.): „Plody spadlé ze stromů a keřů na sousední pozemek náleží vlastníkovi sousedního pozemku. To neplatí, je-li sousední pozemek veřejným statkem.“ Takže platí, že co spadne sousedovi ze stromu na jeho pozemek je jeho a s plody může udělat vlastně cokoli, klidně je i prodat. Takže pokud byste měli pocit, že jsou plody jsou vaše a chtěli byste si je posbírat, zasahovali do cizího vlastnictví, avšak s výslovným souhlasem souseda je to možné. Pozor, neplatí však, že pokud vám dal svolení někdo kdysi dávno, například otec současného vlastníka, že stále platí. Zde by se dalo použít pravidla, že ke každé úrodě náleží nový souhlas.
Když o ovoce na svém pozemku nestojíte
Spadané plody se nehází zpět na zahradu, kde strom roste! To by mohlo být považováno za porušení občanského soužití. Pokud vy o plody stromů a keřů nestojíte, měli byste umožnit majiteli, aby si ovoce sesbíral, ale pokud ani on o něj nestojí a plodů bylo třeba mimořádně hodně, je vhodné se pokusit o dohodu, jak to společně vyřešíte. Nepodaří-li se vám to a spor vedete přímo u plotu, který se vyhrocuje, měli byste přivolat městskou policii, ale z praxe víme, že ani strážníci nemají dostatečnou oporu v zákoně, aby spor vyřešili. Pokusí se o domluvu a ta bude úspěšná nebo neúspěšná, protože ani oni neumí zabránit tomu, aby na váš pozemek padaly plody ze stromu souseda…
Platí však, že pokud spadané ovoce způsobilo sousedovi škodu či újmu, může se domáhat omezení nebo odstranění obtěžování podle § 1013 odst. 1 občanského zákoníku. Zasahuje-li nad váš pozemek vzrostlý strom, můžete požadovat prořezání větví, které k vám zasahují, ale můžete to za určitých okolností udělat i vy sami, občanský zákoník říká: „Neučiní-li to vlastník v přiměřené době poté, co ho o to soused požádal, smí soused šetrným způsobem a ve vhodné roční době odstranit kořeny nebo větve stromu přesahující na jeho pozemek, působí-li mu to škodu nebo jiné obtíže převyšující zájem na nedotčeném zachování stromu. Jemu také náleží, co z odstraněných kořenů a větví získá.“
Když úroda na vašem pozemku láká vosy
Je to trochu podobné, jako když by vám ovoce způsobovalo škodu. Vaše šance, díky opoře v zákoně, na nápravu stoupají. V tomto případě, když je úroda opravdu mimořádně velká a na vašem pozemku láká vosy a hlodavce, jde pravděpodobně o přestupek proti veřejnému pořádku, hygieně či ochraně majetku. Sice neexistuje výslovná povinnost česat a sbírat plody pravidelně, ale můžete se touto cestou domáhat, ale zamyslete se, zda nejsou cennější dobré sousedské vztahy. Dohadování se přes plot nikdy nevěstí nic dobrého…
Zdroj: Občanský zákoník
Zpracovala: Lenka Žáčková