Co je to meteosenzitivita a proč vás může doslova rozladit?

Cítíte se při změně počasí nesví? Bolí vás hlava, jste unavení, podráždění nebo napjatí? Možná jste právě meteosenzitivní. Co tento stav znamená a proč na něj reaguje zcela zdravé tělo i mysl? Podívejme se na to očima vědy i běžné zkušenosti, které vás možná překvapí.

Počasí má moc ovládnout naše tělo i mysl

Zatímco meteosenzitivita představuje přirozenou fyziologickou reakci na změny klimatu, meteolabilita už sahá hlouběji. Jde o přehnanou až patologickou reakci organismu, která může ovlivnit náladu i fyzický stav po celé dny. V takových chvílích se člověk cítí unavený, někdy až zmateně a věřte - nevěřte, je to opravdu vinou rozmarů počasí.

Ženy jako barometry počasí?

Podle statistik jsou ženy k meteolabilitě náchylnější. Až 70 % postižených tvoří právě ony. Citlivě reagují na změny atmosférického tlaku, fáze Měsíce či geomagnetické vlivy. Nálady se střídají s neklidem, spánek je narušen, soustředění klesá. Některé dokonce dokáží "předpovědět" změnu počasí dřív, než se projeví. Takovím osobám, (jsou to i muži) se říká proroci.

Život ve městě versus v přírodě

Městští obyvatelé bývají vůči výkyvům počasí méně odolní. Klimatizované budovy, málo pohybu, světelný smog a hluk narušují přirozený biorytmus. Přidáme-li stres, nekvalitní stravu či znečištěné prostředí, mozek začíná reagovat zmateně. Snaží se přizpůsobit, ale často "po staru", což nás činí zranitelnými, i když si pomalu zvykáme na výkyvy počasí  prudké změny  teplot.