Návštěvnické centrum vinařství ANNOVINO v Lednici je postaveno z místních fosilií nelezených i na vinohradech

V nově otevřeném návštěvnickém centru vystavěném z místního mušličkového vápence můžete zhlédnout výstavu zkamenělin, originální nábytek vyrobený ze starých sudů, či nahlédnout do tajů výroby vína exkurzí do vinařství s ochutnávkou místních vín.

Vinařství Lednice ANNOVINO zahájilo letošní sezónu opravdu velkolepě! Spojení VINAŘSTVÍ LEDNICE ANNOVINO – VALTICKÉ PODZEMÍ – champion prestižní soutěže TOP Vinařský cíl České republiky, má na světě další náročný projekt. Po deseti letech příprav a realizace, usilovné práce spolumajitelů vinařství, Jindřicha Soboty a Romana Žďárského (kteří spolu letos oslaví úctyhodných 30 let ve společném podnikání) se podařilo v Lednici otevřít unikátní návštěvnické centrum ANNOVINO. A ambice mají nemalé! Po zámeckém parku a vlastním zámku by se Vinařství ANNOVINO v krátké době mělo stát dalším významným turistickým cílem v Lednici.

Ojedinělá stavba Vinařství ANNOVINO v Lednici je založena na propojení vinohradů z unikátního terroir a místa, kde se bude víno prezentovat a konzumovat. (Mimochodem tato stavba již byla zapsána do knihy Českých rekordů agenturou Dobrý den). Je založena na místním mušličkovém vápenci tvořeným zkamenělinami, které se běžně nacházejí v mnoha vinohradech v okolí. Stáří těchto vápencových sedimentů se odhaduje na 18–20 milionů let. Stavba vinařství je celkem z více než 60 tun tohoto vápence, celkově je v zahradě na 100 tun tohoto materiálu. Vápencové kameny nejsou opracovávány moderním způsobem, ale jsou citlivě skládány, tak jako před 150–200 lety bez zásahu moderními nástroji.

Vinohrady s vápencovým podložím tvořeným zkamenělinami prehistorických mořských živočichů jsou velmi ceněné, díky zvýšenému obsahu vápníku v půdě jsou vína z nich vyhledávána milovníky vína i gastronomickými podniky díky osobitému, lehce minerální tónu.  Ve Vinařství ANNOVINO je také unikátní soubor desítek kusů originálního nábytku vyrobeného ze starých dřevěných sudů na víno. Dřevo ze sudů tak poskytuje osobité místo pro vychutnání místních vín. I tento soubor nábytku náleží k dalším novým českým rekordům. Všem návštěvníkům je určena výstavka historických vinařských artefaktů a dalších zkamenělin z okolí, která vznikla ve spolupráci s Regionálním muzeem Mikulov. Za zhlédnutí stojí např. zkamenělé kosti a zuby mamutů či mastodontů, předchůdců dnešních slonů, či dochované zkameněliny mořských živočichů.

27. duben 2019 byl pro Vinařství ANNOVINO velkým dnem D, kdy byla přestřižena páska a návštěvnické centrum slavnostně přivítalo své první návštěvníky, které čekal také bohatý program: Degustace vín Vinařství ANNOVINO, zejména skvělých vín z ročníku 2018, která již nyní získala mnohá ocenění na prestižních výstavách, mimo jiné šťavnatý kabinetní Ryzlink vlašský z Lednických vinohradů Mendlovy univerzity, či botrytický sběr – výběr z cibéb Rulandské šedé z vlastních vinohradů ve Valticích, který získal v soutěžních hodnoceních již nyní 90 bodů ze stobodové škály! Program zahrnoval i hudební vystoupení cimbálek, souborů Mužáci a Valtického výběru z Bobulí. Tiskovou konferenci a celý program moderoval Josef Mádle, který se také zúčastnil pokusu o další český rekord v tahání koštýřem. Sám se dokonce stal novým českým rekordmanem s časem 2,35 s/0,75 l!

Otevření návštěvnického centra předcházela tisková konference, na kterou dorazili kmotři centra, operní pěvci Michaela Gemrotová a Marian Vojtko. „Víno a zpěv patří neodmyslitelně dohromady. Jsem moc ráda, že po tom, co jsem se stala kmotrou slona a krokodýla, došlo i na víno, které miluji,“ komentuje Michaela Gemrotová. Marian Vojtko dodává: „Naše návštěva přímo ve vinařství nás přesvědčila, jak skvěle si v Lednici vedou. Díky jejich ambicím mám zase já ambici mít tam vlastní vinotéku. Opravdu ze srdce jim přejeme, aby měli co nejspokojenější návštěvníky, kteří se budou do Lednice s nadšením vracet stejně jako my!“

Návštěvnické centrum Vinařství ANNOVINO je jednou z největších prodejních ploch vína na Moravě. Při jeho návštěvě můžete zdegustovat místní skvělá vína mnoha odrůd. Největší podíl mezi bílými víny mají Rulandské šedé, oblíbené Hibernaly či Pálavy, jemné Sauvignony či Tramíny. Ochutnat můžete i svěží rosé, například Frankovku, či plná červená vína, zejména Rulandské modré z Jižních Valtických svahů. Též se můžete zúčastnit komentované prohlídky vinařství spolu s ochutnávkou vín přímo z nerezových „tanků“. Součástí nabídky je i bohatý výběr vinařských dárků, sommelierských potřeb a regionálních potravin. Prohlédnout si můžete i sadové a parkové úpravy s využitím mušličkového vápence s četnými zkamenělinami. Tyto úpravy se budou ještě dále rozvíjet až do příští sezony. Součástí návštěvy vinařství je i výstava historických vinařských potřeb, či unikátní expozice zkamenělých živočichů, symbolu dávných prehistorických moří. Vznikla ve spolupráci s Regionálním muzeem v Mikulově a je jediným místem na jižní Moravě, kde můžete tyto fascinující exponáty spatřit. Část expozice je věnovaná i atraktivnímu Valtickému podzemí. Bezproblémové je i parkování u centra včetně možnosti odstavení autobusů. Postaráno je i o nejmenší návštěvníky, pro něž je připraven dětský koutek. Nabízí se též možnost pořádat v degustačním sále kulturní akce či semináře až pro 80 osob. 

Zajímavostí je, že réva má kořeny i 15 až 17 metrů hluboko, a bere si tedy bez problémů živiny bohaté na vápník z uvolněných vápenců, což se projevuje na zvýšené mineralitě vína. Nejvíce podloží z mušličkového vápence je v okolí Nesytu a Lednických rybníků a také ve Valticích na Jižních svazích. Mušličkové kameny se odedávna objevují na vinohradech a jsou vyorávány na polích. Aby nepoškozovaly hospodářské nářadí, hospodáři je dávali na mez a na okraje vinohradů. Dosud je nikdo nechtěl, ale my jsme pro ně našli toto jedinečné uplatnění,“ popisuje Jindřich Sobota.

V průběhu roku 2019 vznikne unikátní odpočinková zahrada Terroir Fossilis, s kamennými a zkamenělými prvky, dětským koutkem a naprosto jedinečnou výsadbou asi 100 odrůd révy vinné, které se pěstují na Moravě. Ke spokojenosti návštěvníků jistě přispěje i posezení pod pergolou a dostatečný počet odstavných ploch pro cykloturisty. Pro příští sezonu se chystá ještě jedna novinka. Tou bude i vlastní gastronomické zázemí, které našim návštěvníkům umožní spojit degustaci vína s ochutnávkou tradiční i moderní moravské gastronomie.

Nechat si ujít příležitost ochutnat skvělá vína z ANNOVINA v autentické prostředí, kde se rodí, může jen málokdo. Seznámit se lze se zdejším proslulým Hibernalem, Pálavou, Rulandským šedým, Tramínem červeným, Ryzlinkem rýnským či vlašským a mnoha dalšími odrůdami. Za zmínku stojí zdejší úžasná slámové víno, výběry z cibéb a či originální Višňové. „Rozhodně nepřehlédněte loňskou velmi úspěšnou novinku Medové, unikátní kombinaci vína, ovoce a výtečného medu. Ochutnejte všechna naše vína. Doporučujeme zejména ta mladá, z ročníku 2018, jak říkáme my, vinaři, šťavnaté osmnáctky. Loňský ročník se totiž opět mimořádně povedl. A naše vína jsou velmi ceněna jak na tuzemských, tak i na zahraničních soutěžích vína,“ dodává Petr Krejčík, ředitel marketingu.

VINAŘSTVÍ VALTICKÉ PODZEMÍ, sesterská společnost VINAŘSTVÍ ANNOVINO LEDNICE, je provozovatelem stejnojmenného podzemního města vína – VALTICKÉ PODZEMÍ, unikátního labyrintu 13 historických vinných sklepů vzájemně propojených v celkové délce více jak 900 m.

Nabízí autentický zážitek v podobě různých programů zaměřených na poznávání vína, místní gastronomie a folkloru. Je ideálním místem pro soukromé či firemní oslavy. Vyhlášené jsou tamní víkendové večery s cimbálkou a řada dalších sezónních akcí: např. Svatomartinské husí hody, Miss Burčák, Dýňobraní, Hudbobraní či Noc otevřených sklepů – jediný celonoční vinařský mejdan na Moravě.  Valtické Podzemí má i svoji vlastní řadu vín, kterou charakterizuje na etiketě amonit (zkamenělina prehistorického hlavonožce). Tato vína jsou vyhledávána zejména znalci a vhodná pro gastronomii. Díky unikátnímu umístění vinohradů se sprašemi na vápencovém podloží mají jemné minerální podtóny.

Zdroj: Michaela Lejsková

Více informací: www.valtickepodzemi.cz